Wyniki portfela inwestycyjnego po I kwartale 2023 roku

   Kwartał I zakończył się jakiś czas temu. Z małym opóźnieniem przedstawiam podsumowanie mojego portfela inwestycyjnego. Zachęcam do zapoznania się z Podsumowanie portfela inwestycyjnego za rok 2022 oraz do przeczytania o moim podejściu do 2023 roku w artykule Moja strategia giełdowa i plany na 2023 r .
   Miniony kwartał charakteryzował się względnym spokojem. Wzrosty na giełdach były kontynuowane i możemy powoli mówić o powrocie hossy. Pozostałe aktywa takie jak obligacje czy kryptowaluty również zaliczyły solidne wzrosty.

Wyniki – portfel zyskuje w I kwartale 8,97%!

W I kwartale mój portfel inwestycyjny osiągnął stopę zwrotu na poziomie 8,97% co uważam za wynik bardzo dobry biorąc pod uwagę zagrożenia jakie nad nami wisiały (i niektóre nadal wiszą). Ceny energii i gazu spadły znacząco. Na przykład gaz i ropa jest tańsza niż w momencie wybuchu wojny na Ukrainie. Globalna inflacja zaczęła spadać co pokazuje, że wzrost stóp procentowych działa. Fala podwyżek już się skończyła lub lada moment się zakończy i będzie można myśleć o obniżaniu stóp procentowych. Wyjątkiem jest Polska gdzie inflacja nie odpuszcza i nadal jest bardzo wysoka. Mimo wszystko liczę, że inflacja będzie spadać i u nas, choćby z powodu spadku cen nośników energii.

Źródło: Opracowanie własne

   Szeroki indeks WIG w 1 kwartale 2023 roku zyskał 1,99%, więc wynik jaki osiągnąłem jak najbardziej mnie satysfakcjonuje. 

Źródło: Opracowanie własne
Źródło: Opracowanie własne

   Portfel opiera się głównie na polskich akcjach notowanych na GPW. Ich udział stanowi około 77% całego portfela. To ich zachowanie ma największy wpływ na stopę zwrotu jaką generuje portfel. Tak duży udział akcji mi odpowiada i nie mam zamiaru tego zmieniać. Ponadto zakładam, że udział w tym roku przekroczy 80%. Poniżej krótki komentarz do poszczególnych grup aktywów, jakie składają się na mój portfel.

Kryptowaluty

   Tutaj nie było ruchów – krypto stanowią obecnie niecałe 2% portfela. W I kwartale kryptowaluty mocno odbiły przez co dały bardzo wysoki zysk 45%. Zysk jest imponujący i to mimo tego, że złotówka umocniła się do dolara o 1,5%.  Kryptowaluty do całego portfela dołożyły 0,66% zysku.
   Większość mojego portfela stanowią Bitcoin oraz Ethereum, więc w długim terminie jestem o nie spokojny :).  Udało mi się za ostatnie stablecoiny kupić BTC po 16 700 USD, tuż przed wybiciem w górę. Zgodnie z Moja strategia giełdowa i plany na 2023 r w lutym kupiłem trochę kryptowalut, głównie BTC oraz ETH. Zgodnie z przyjętą strategią będę zwiększał zaangażowanie w kryptowaluty. W osobnym wpisie opiszę jak podchodzę do inwestycji w cyfrowe aktywa i jak w nie inwestuje.

Akcje polskie

 Początek roku dla spółek średnich a w szczególności małych jest rewelacyjny. Indeks sWIG80 zyskał ponad 15% a indeks mWIG40 ponad 8%. Jedynie indeks największych polskich spółek WIG20 stracił prawie 2%.

Źródło: stooq.pl

   Mój portfel akcji zyskał w I kwartale 10,35%, więc przegrałem z indeksem małych spółek. Liczę, że moje inwestycje w kolejnych kwartał pobiją wszystkie indeksy.

Źródło: Opracowanie własne
*Zysk zaprezentowany w tabelce jest liczony od ceny kupna

  Niezmiennie od kilku kwartałów główną pozycją mojego portfela jest VOTUM SA, o którym pisałem również w artykule 3 typy inwestycyjne na 2023 rok. GETIN oraz BIG CHEESE STUDIO również znalazły się w tym artykule dlatego zachęcam do przeczytania. W przypadku GETIN założenia, o których pisałem w swoich typach się zrealizowały. W momencie ogłoszenia propozycji  ekstra dywidendy dokupiłem akcji (przez co wzrósł udział i zmniejszył się zysk na pozycji 😉 ). O pozostałych spółkach pisałem w Podsumowanie portfela inwestycyjnego za rok 2022
W trakcie kwartału otworzyłem pozycje na 4 spółkach: Pepco, Bioceltix, Develia, Aillerion.
   Podsumowując co zadziało się na portfelu: 
– dokupione akcje GETIN po 0,77 zł liczę na wzrost przed samym uchwaleniem dywidendy (na dzień artykułu część akcji sprzedałem);
– dokupione akcje VOTUM po 47,90 złmoim zdaniem nieuzasadnione spadni poniżej 50 zł wykorzystałem do powiększenia pozycji;
– kupione akcje Bioceltix po 45,83 zł – kolejne emisje cieszą się dużym zainteresowaniem, coraz bliżej rozstrzygnięcie projektów ;
– kupione Develia po 2,89 złkupno pod mocne wyniki roczne (na dzień artykułu akcji już nie mam) ;
– kupione akcje AILLERON po 19,50 złkupno na spadkach podczas afery z bankami, kluczowy rozwój Software Mind;
– kupione akcje Pepco po 41,32 zł- kurs dobrze zareagował po sprzedaży pakietu akcji przez fundusz, organiczny rozwój, liczę na realizacje strategii czyli 550 nowych sklepów otwartych w 2023 roku.


   W trakcie kwartału sprzedałem następujące pozycje:

Źródło: Opracowanie własne
* wynik uwzględnia wypłacone dywidendy

I krótkie uzasadnienie do zrealizowanych transakcji:
Asbis – sprzedałem po 30 zł część kupowaną w kwietniu 2022 roku tuż po wybuchu wojny, akcje na IKE trzymam dalej
INTLJSW60285 (certyfikat Turbo na akcje JSW) – pozycja spekulacyjna, którą opisałem w artykule  [Akcja spekulacja] 27% zysku w jeden dzień na JSW
PZU – symboliczny udział w portfelu, zgodnie ze strategią na 2023 rok redukuje małe pozycje z portfela;
– Stalexport – symboliczny udział w portfelu, zgodnie ze strategią na 2023 rok redukuje małe pozycje z portfela;
Pure Biologics – pozycja spekulacyjna, którą opisałem w artykule [Akcja spekulacja] strata 18,5% na spółce biotechnologicznej Pure Biologics SA
Mennica Skarbowa – symboliczny udział w portfelu, zgodnie ze strategią na 2023 rok redukuje małe pozycje z portfela, dodatkowo wyniki za IV kwartał mnie zawiodły.

Akcje zagraniczne

   Konto prowadzone w dolarach amerykańskich ma udział ponad 1% w całym portfelu. W Q1 ta część inwestycji jest na prawie 2% zysku (w PLN), w USD zysk wynosi ponad 4%. Inwestuje tutaj głównie poprzez ETFy w rynki emerging markets np. Chiny. Mam również ekspozycje na uran. W I kwartale dokupiłem ETF oraz kilka akcji spółki uranowej.

Akcje dywidendowe – zagraniczne

  W artykule Oto moja strategia giełdowa i plany na 2022 r. z początkiem stycznia 2022 zacząłem budować portfel spółek dywidendowych z USA oraz UK.  W Moja strategia giełdowa i plany na 2023 r również uwzględniłem spółki dywidendowe.
   Skupiam się na spółkach, które nieprzerwalnie od co najmniej kilku lat wypłacają rosnącą dywidendę. Jest to początek drogi i zdaje sobie sprawę, że budowa takiego portfela to proces długotrwały. Zgodnie z założeniami na początek każdego kwartału wpłacam kupione waluty obce na rachunek maklerski. W tym roku są to mniejsze kwoty niż w 2022 roku ze względu inne wydatki. Udział na dzień 31 marca wynosi 4,9%. Ta część portfela w pierwszym kwartale wygenerowała przeliczając na polskie złotówki stratę na poziomie 3,5%. Głównie jest to zasługa umocnienia naszej waluty do dolara amerykańskiego. PLN umocnił się o 1,5% w minionym kwartale.
   W tym okresie kupiłem akcje Legal & General Group Plc (LGEN.UK) oraz Target Healthcare REIT Plc (THRL.UK). Do portfela dokupiłem akcje Arbor Realty Trust Inc (ABR.US) i Enbridge Inc (ENB.US)

   W ramach dywersyfikacji walutowej oraz geograficznej część kapitału chce lokować w walutach obcych i poza polską giełdę. Polska narażona jest na różne sytuacje, np. trwająca wojna za naszą granicą, wysoka inflacja. O innych moich przemyśleniach pisałem w artykule Czy warto być inwestycyjnym patriotą? Home bias – kosztowny błąd inwestorów?
   Zgodnie z moją strategią w styczniu oraz kwietniu kolejne dolary zasiliły moje rachunki. Posiadam jeszcze wolne dolary, więc jeśli macie jakieś ciekawe spółki dywidendowe z rynku amerykańskiego to podzielcie się w komentarzu 🙂

Obligacje skarbowe

   Ekspozycje na obligacje mam przez fundusz inwestycyjny Rockbridge Lokata Plus. O tym funduszu zrobiło się bardzo głośno kiedy w październiku tracił około 30% w skali roku. To bardzo dużo jak na fundusz papierów dłużnych i tym bardziej posiadający w nazwie „Lokata Plus”. Wszystko przez stosowaną przez fundusz dźwignię dzięki czemu z około 140 mln zł mają ekspozycje obligacje na  obligacje o wartości ponad 1 mld zł! Tak naprawdę trudno powiedzieć jak oni to robią ale trzeba przyznać, że liczby robią wrażenie bo od dołka zrobili zysk na poziomie 50% w kilka miesięcy. Jak na obligacje skarbowe jest to wynik ogromny. Wcześniej miałem fundusz inwestycyjny NN Obligacji, ale postanowiłem zmienić go na coś bardziej agresywnego.  Na ten moment udział wynosi niecałe 1,2% a stopa zwrotu to prawie 2,8%.       Nie planuje w tym roku zwiększać udziału tego aktywa. Dźwignia stosowana przez fundusz daje mi de facto większą ekspozycje na obligacje skarbowe.

Obligacje korporacyjne

   Obligacje stanowią obecnie około 7,50% portfela a zysk od początku roku to ponad 3%. Są to obligacje polskich emitentów. W I kwartale część obligacji wypłaciła odsetki. Na ten moment nie mam zamiaru zmieniać udziału obligacji czy zmieniać emitentów. Obecnie posiadam obligacje takich spółek jak: COGNOR, GHELAMCO INVEST, CAVATINA HOLDING, MARVIPOL, DEKPOL, MCI CAPITAL, PCC EXOL.

Gotówka

   Staram się utrzymywać jakąś część gotówkową w celu wykorzystania ewentualnych okazji na rynkach finansowych.    Obecnie gotówka stanowi w sumie około 3% portfela i znajduje się portfelach wymienionych wyżej. W kolejnych miesiącach przewiduje kolejne dopłaty do portfela m. in. do konta IKE i IKZE. Nie utrzymuje lokat ani kont oszczędnościowych, ani nie zamierzam tego robić w kolejnych okresach. Banki płacą 7-8%, więc przy inflacji dwucyfrowej środki tylko by traciły. Oczywiście jeśli ktoś nie ma takiego doświadczenia w inwestowaniu czy nie może podjąć takiego ryzyka inwestycyjnego to takie lokaty są rzeczą obowiązkową. Szerzej o tym pisałem w artykule Zrób wiosenne porządki w swoich finansach!

PPK – pracownicze plany kapitałowe

  PPK to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania wchodzący w skład tzw. III filaru polskiego systemu emerytalnego. Jest on tworzony wspólnie przez pracownika, pracodawcę oraz państwo. Szerzej pisałem o tym w artykułach:
Czy warto wchodzić w PPK?
Czy Pracownicze Plany Kapitałowe ( PPK) zyskały czy straciły ?
Pracownicze plany kapitałowe (PPK) po roku funkcjonowania
PPK stanowią około 6,4% portfela. Ze względu na zmianę pracy PPK mam w dwóch funduszach:
– Nationale-Nederlanden DFE Nasze Jutro 2055
– PKO Emerytura 2055
   Większość środków obie instytucje inwestują w rynek akcyjny, głównie w polskie spółki. Szerokie indeksy mocno odbiły  w IV kwartale 2022. Początek roku też był bardzo dobry. Część portfela inwestowane jest również w obligacje skarbu państwa, które rok również miały bardzo trudny i również ta klasa aktywów osiągnęła ujemną stopę zwrotu. PPK zyskały 5,55%. Wynik jest lepszy niż wynik WIG-u (+1,99%) czy WIG-u20 (-1,87%) ale już gorszy od mniejszych indeksów.

Podsumowanie i plany na II kwartał

  Z zysku na poziomie prawie 9% jestem zadowolony.  W II kwartale będę dalej zgodnie ze strategią kupował zagraniczne spółki dywidendowe oraz dokonam kolejnych wpłat na rachunek maklerski IKE. Planuję zwiększać zaangażowanie w kryptowaluty do co najmnij 3% portfela. Zakładam powolne wyhamowywanie inflacji co może pozytywnie wpłynąć na gospodarkę. Duże znaczenie ma to co dzieje się na Ukrainie. W przypadku rozejmu czy pokoju nasza gospodarka mocno na tym skorzysta a co za tym idzie nasza giełda. Z drugiej strony udana ofensywa rosjan mogłaby pogorszyć nastroje w Polsce. Kolejnym zagrożeniem na kolejne miesiące są zbliżające się wybory parlamentarne. Pomysły i decyzje rządzących czy ogólnie polityków mają naprawdę duży wpływ na naszą giełdę. Jak wypowiedzi Sasina na Twiterze spowodowały odpływ z naszej giełdy kilku miliardów złotych pisałem w Wyniki portfela inwestycyjnego po III kwartale 2022 roku w cieniu Sasina. W skrócie Jacek Sasin chciał nałożyć ekstra podatek na wszystkie spółki, które osiągnęły duże zyski. Zachęcam do zapoznania się z artykułem 😉 

  Podzielcie się jak u Was wyglądał pierwszy kwartał 2023 roku i jakie macie nastawienie do rynku w kolejnych miesiącach.


Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś się jakoś odwdzięczyć możesz postawić mi kawę za pomocą poniższego linka: 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polecam moje poprzednie artykuły:
Zrób wiosenne porządki w swoich finansach!

Inflacja w Polsce już pełnoletnia i jest najwyższa od 26 lat
Upadek banku Silicon Valley Bank w USA – największe bankowe bankructwo od 2008 roku
[Akcja spekulacja] strata 18,5% na spółce biotechnologicznej Pure Biologics SA
[Akcja spekulacja] 27% zysku w jeden dzień na JSW

#wspópracareklamowaxtb 

6 thoughts on “Wyniki portfela inwestycyjnego po I kwartale 2023 roku”

  1. Konkretnie rozpisuje Pan swoje decyzje co pozwala wejść w inny tok myślenia niż tylko własny, bardzo pomocne. Trafiłem na ten blog przypadkiem szukając dodatkowych informacji o promocji xtb z rozdawaniem akcji, bo przymierzałem się edukacyjnie od jakiegoś czasu do niewielkich inwestycji na giełdzie, a gratisowa akcja do obserwowania brzmi dobrze i z ciekawości przejrzałem parę wpisów, w tym ten z Getinem. Przekonał mnie Pan tą jasną rozpiską i tabelą po czym sprawdziłem jeszcze trochę po swojemu i wnioski wydały się słuszne, natomiast resztę typów uznałem za w dużej mierze zrealizowane zyski po wcześniejszych wzrostach i w sumie nadal tak sądzę. Założyłem z żoną po koncie co nam dało po akcji, dodatkowo symbolicznie kupiliśmy Getina po niecałe 60gr i cholera faktycznie miał Pan rację z tym niedoszacowaniem, nie spodziewałem się, że tak szybko to się potwierdzi. Dla mnie jest to bardzo ciekawa nauka żeby twardo po swojemu wnioskować, oraz także konfrontować się z czyjąś analizą, bo rynek może się długo mylić lub nie zwracać uwagi mimo twardych podstaw.

    1. Dziękuje za komentarz 🙂
      Życzę powodzenia w inwestowaniu i oczywiście zachęcam do zaglądania do mnie na bloga 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *