W grudniu minął rok od kiedy po raz pierwszy zostały zaksięgowane środki na koncie PPK. Teraz sprawdzam jaką stopę zwrotu osiągnął fundusz PPK.
Zgodnie z moją datą urodzenia zostałem przypisany do Nationale-Nederlanden DFE Nasze Jutro 2055, więc fundusz składa się głównie z części udziałowej.
Poniżej przypominam moje poprzednie wpisy:
Czy warto wchodzić w PPK?
Czy Pracownicze Plany Kapitałowe ( PPK) zyskały czy straciły ?
Na dzień 28 grudnia 2020 PPK wypracowało 16,17%, co uważam za wynik bardzo dobry biorąc pod uwagę covidowe perturbacje.
Zgodnie z ustawą o PPK fundusze lokują środki głównie w spółki z WIG20 i mWIG40, więc moim punktem odniesienia są te dwa indeksy.
Comiesięczne dopłaty oraz magia procentu składanego sprawiły, że fundusz pobił znacząco indeksy. Marcowych spadków wgl nie widać. Dodatkowo wydaje mi się, że Nationale-Nederlanden to jedna z lepszych instytucji obecnych na naszym rynku, ma długą historię i całkiem dobre wyniki 🙂 .
PPK traktuje jako pasywne inwestowanie, które daje mi ekspozycje na największe polskie spółki. Sam również inwestuje na naszej GPW, lecz w moim zainteresowaniu są raczej mniejsze spółki z WIGu lub z sWIGu80, więc takie PPK jest moim a’la ETFem na WIG20 i mWIG40 😉
W 2021 roku dalej będę uczestniczył w PPK, powody opisałem w Czy warto wchodzić w PPK? .
Jak wynika z najnowszych danych PPK nie cieszy się popularnością wśród Polaków. W małych firmach z PPK wycofało się 90 proc. osób, tak 90 procent osób nie wzieło w tym udziału!
Tutaj źródło LINK
W osobnym artykule przedstawię wyniki moich prywatnych inwestycji. A Wasze PPK jakie wyniki wypracowały?
4 thoughts on “Pracownicze plany kapitałowe (PPK) po roku funkcjonowania”