Na początku roku przedstawiłem swoje 3 typy inwestycyjne na 2023 rok oraz podsumowałem swoje wyniki za 2022 rok. Rok temu tak i teraz podaje swoje plany i strategię na 2023 rok. Zawsze zakładam sobie stopę zwrotu jaką chciałbym osiągnąć. Minimum to pobicie o 2-3 pkt procentowe indeksu małych spółek sWiG80. Docelowo na akcjach polskich chciałbym utrzymać moją czteroletnią stopę zwrotu. 4 lata z rzędu udawało się osiągnąć ponad 30% zysku a w 2022 to nawet 52% :). Na całym portfelu biorąc pod uwagę jego defensywne składniki będę zadowolony z 20-25% zysku. Przejdźmy do poszczególnych składników mojego portfela inwestycyjnego.
Jestem osobą, która preferuje „bycie na rynku cały czas”. W czasie bessy jaką mieliśmy w minionym roku większość środków miałem ulokowane w akcjach. Wychodzę z założenie, że dobre firmy nawet w czasie bessy będą sobie lepiej radzić niż rynek. Praktycznie wszystkie pieniądze jakie udaje mi się odłożyć trafiają na rynki finansowe. Jest to dość agresywne podejście ale na tym etapie życia mogę sobie na to pozwolić.
Inwestycje w akcje polskie
Akcje nadal będą moim głównym aktywem w portfelu i ich udział w portfelu szacuje na ponad 70%. Docelowo chciałbym mieć od 10 do 15 spółek. Taka liczba spółek pozwala się zdywersyfikować. Z roku na rok portfel robi się coraz większy, a taka liczba spółek pozwala mi ograniczyć ryzyko. W przypadku jednej czy dwóch nie udanych wejść pozostałe mogą pokryć ewentualne straty. Cały czas pracuje nad sobą, aby ograniczyć liczbę spółek do minium. Obecnie jest to 13 spółek z czego 4 spółki mają udział powyżej 5% i stanowią łącznie prawie 74% całego portfela akcyjnego (samo Votum to około 47%). Być może powinienem pozbyć się spółek, których udział nie przekracza 2%. To będzie mój cel aby ograniczyć liczbę spółek.
Inflacja, wyższe koszty odsetkowe oraz wyższe ceny energii będą miały wpływ na wiele branż. Społki, które podałem jako 3 typy inwestycyjne na 2023 są również w moim portfelu i mam nadzieje, że przyczynią się do pozytywnego wyniku na koniec roku. Oprócz tego inne spółki z portfela również powinny oddać swoje w zyskach. Mam jeszcze kilka innych spółek na oku, które uważam, że mają potencjał a pewnie jeszcze w trakcie roku kilka okazji się pojawi.
W tym roku po raz kolejny mam zamiar wykorzystać limit na IKE i dopłacić kwotę 20 805 zł. O plusach IKE pisałem w 2020 roku —> przeczytaj tutaj
Akcje polskie nadal będą mieć największy udział w moim portfelu, w które będę inwestował za pośrednictwem właśnie rachunku IKE i portfela ogólnego.
Akcje zagraniczne
Być może uda mi się w tym roku dołożyć jeszcze trochę dolarów i dokupić za to spółkę uranową – Kazatomprom. W tym momencie uważam, że rynek uranu jest niedowartościowany. Pozostałe ETF-y zostawiam. Gdyby pojawiły mi się dodatkowe wolne środki to chętnie tu też zwiększę zaangażowanie.
Akcje zagraniczne dywidendowe
Kontynuuje moją strategię opisaną w strategii z 2022 roku.
Co kwartał za pomocą konta XTB będę kupował nowe spółki z rosnącą dywidendą z rynku amerykańskiego (ZAŁÓŻ KONT TUTAJ). W XTB nie ma prowizji za transakcje a minimalna wymagana transakcja to tylko 10 USD.
Ze względu na to, że w 2023 będę miał inne potrzeby wymagające finansowania wpłaty do tego portfela będą dużo mniejsze niż to było w 2022 roku. Aby zachować ciągłość co kwartał za niewielką kwotę będę kupował dolary amerykańskie, które następnie przeznaczę na dokupienie spółek lub zakup nowych akcji.
Obligacje korporacyjne
W 2022 roku obligacje korporacyjne spełniły swoją rolę i dobrze balansowały portfel. Ostatecznie dały zarobić ponad 10%. W 2023 roku z uwagi na na potencjalnie niskie wyceny na giełdzie i okazje z tym związane nie będę zwiększać zaangażowania. Obecnie udział stanowi ponad 7%. Z uwagi na dopłaty do portfela akcyjnego i samego wzrostu wartości (oby! :D) udział ich w całości będzie malał.
Obligacje skarbowe
Obecnie ich udział jest poniżej 1% i potencjalnie w 2023 roku nie powinien wzrosnąć powyżej 1,5%. Rozważam delikatne zwiększenie ekspozycji na stałokuponowe obligacje skarbowe notowane na rynku. Przy oczekiwanym spadku inflacji a co za tym idzie potencjalnych obniżek stóp procentowych w przyszłości rynek może rozgrywać spadek rentowności i wzrost cen obligacji. Potencjalny zysk wynikający ze wzrostu cen może być dwucyfrowy co przy niewielkim ryzyku defaultu (niskie prawdopodobieństwo aby Polska zbankrutowała) jest dobrą okazją inwestycyjną.
Kryptowaluty
W kryptowaluty inwestuje za pośrednictwem Binance – konto możesz założyć tutaj. W 2022 roku nie dopłaciłem żadnych środków do tej klasy aktywów. Jak wszyscy wiemy rynek kryptowalut zaliczył solidną bessę a u mnie w portfelu straciły ponad 60%.
W tym roku zamierzam zwiększyć zaangażowanie i większość środków lokować w Bitcoin i Etherum. Być może część środków zainwestuje w inne projekty takie jak Polkadot czy Polygon. Udział krypto nie powinien przekroczyć 5% w całym portfelu inwestycyjnym.
Pozostałe
Pomysł z dzieleniem się z Wami wynikami portfela co kwartał wypalił i będę to kontynuował. Widzę, że sporo osób interesuje się moimi podsumowaniami a mi samemu to bardzo dużo daje. Pozwala mi się rozwijać i na bieżąco wyciągać wnioski z moich decyzji. W zeszłym roku pojawiło się tylko 14 artykułów. W tym roku mam zamiar zwiększyć ilość publikacji o co najmniej 50%. Tematów już trochę mam, więc będzie o czym pisać. Jeśli macie jakieś tematy, które chcielibyście aby poruszył to dawajcie znać 🙂 . Z ambitnych planów na rozwój jest otwarcie kanału YouTube ale nie wiem czy znajdę na to czas.
Z takich bardziej przyziemnych celów to mam zamiar przeczytaj kilka książek, które mam jeszcze nie przeczytane na półce .
W ostatnich dwóch latach mieliśmy całe stado czarnych łabędzi, inflacja, konflikt Rosja-Ukraina, Covid. Takie niespodziewane sytuacje sprawiają, że trzeba być gotowym na zmiany i ciągle dostosowywać się do warunków jakie daje nam rynek i życie.
Analitycy przewidują, że szczyt inflacji będziemy mieli w lutym-marcu. Pierwsza półrocze dla gospodarki ma być również słabsze a odbicie ma rozpocząć się w drugiej połowie roku. Uważam, że na koniec roku indeksy giełdowe będą wyżej niż dziś i rok dla inwestorów powinien być udany. Najlepszym wydarzeniem dla nas, również z punktu widzenia inwestora, byłaby klęska Rosji i zakończenie wojny na Ukrainie. To byłby silny impuls wzrostowy dla gospodarki i oczywiście dla giełdy.
Dlatego też powyższe traktuje jako pewną bazę, założenia inwestycyjne a co przyniesie los, zobaczymy. Jedno jest pewne, będzie ciekawie
Aby być na bieżąco zachęcam do polubienia mojej strony na facebooku – kliknij tutaj.
Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś się jakoś odwdzięczyć możesz postawić mi kawę za pomocą poniższego linka
Polecam moje poprzednie artykuły:
Podsumowanie portfela inwestycyjnego za rok 2022
3 typy inwestycyjne na 2023 rok
8,5% na lokacie dla nowych klientów w Inbank Polska
Ile jest warta reprezentacja Polski w piłce nożnej podczas mundialu w Katarze 2022?
Global Connect z zagranicznymi akcjami wystartował na GPW
Wszystkie teksty na blogu to osobiste poglądy autora i nie mogą posłużyć jako dowód do żadnych roszczeń, nie stanowią też “rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).
Witam,
Przeglądając możliwości inwestycyjne zauważyłem że wszystkiego rodzaju wynajmy/franczyzy itp wahają się zyskiem na poziomie 5-10% rocznie.
Jak wygląda rentowność w innych przypadkach ? Np:
1).Własny biznes (firma): usługi, produkcja, sprzedaż ?
2). Inwestycje giełda, różnego rodzaju inwestycje jak powyżej kupno-najem, ziemia, farmy wiatrowe/panele itd.
Czym warto się zainteresować?