3 typy inwestycyjne na 2024 rok

Wzorem lat ubiegłych w dzisiejszym wpisie przedstawiam moje typy inwestycyjne na 2024 rok. Wybrałem 3 spółki notowane na polskiej giełdzie, które powinny dać solidny zysk w najbliższym roku. Jednocześnie zaznaczam, że to nie są rekomendacje a jedynie moje prywatne opinie. Samo podsumowanie roku 2023 roku zostanie opublikowane niebawem (jeśli chcecie możecie zobaczyć jak to wyglądało po listopadzie 2023 —> zobacz tutaj).

Jak sobie poradziły moje typy na 2023 rok?

Zanim przejdę do spółek na nowy rok wypada się rozliczyć z podanych typów w zeszłym roku. Były to: VotumBig Cheese Studio oraz Getin. Do moich uzasadnień co do ich zakupu odsyłam do wpisu: 3 typy inwestycyjne na 2023 rok.

Tutaj edycja 2022: 3 typy inwestycyjne na 2022 rok

EDYCJA 2022

EDYCJA 2023

   Votum swój szczyt miało w I połowie roku kiedy to kurs był bliski przekroczenia 60 zł. Następnie kurs zaliczył mocną korektę do 36 zł. Spółka wypłaciła dywidendę 5,3% w wysokości 2,5 zł na akcję płatną w dwóch ratach. Ostatecznie biorąc pod uwagę kurs zamknięcia I sesji w 2023 i ostatniej stopa zwrotu to tylko nieco ponad 1%. Więcej o spółce napisze poniżej bo również w 2024 roku akcje spółki znajdą się w moich typach.

Big Cheese Studio to moja porażka w 2023 roku. Kurs z uwzględnieniem wypłaconej dywidendy spadł o ponad 40%. We wpisie 3 typy inwestycyjne na 2023 rok pisałem bardzo dobrze o spółce wierząc słowom Zarządu. Pan Łukasz Dębski sprawiał wrażenie uczciwego i zafascynowanego swoją pracą człowieka. Ostatecznie to co mówił wgl nie miało potwierdzenia w działaniu. Kontynuacja Cooking Simulator według dokumentów z IPO miała mieć miejsce w 2022 roku. Dodatkowo w roku 2023 miały zostać wydane 2 inne gry. Ostatecznie CS2 miało mieć premierę w pierwszym półroczu 2024. Dziś już wiemy, że gry w tym terminie nie będzie, pozostałe gry również nie zostały ukończone. Prezesa oraz CFO p. Rafała już nie ma. W listopadzie dowiedzieliśmy się o utworzeniu odpisów aktualizujących wartość produkcji w toku gry na 2,13 mln:
1) B17 – odpis wyniósł 92 025,44 złotych,
2) Pizza Empire – odpis wyniósł 1 142 155,49 złotych,
3) Underdose – odpis wyniósł 898 978,80 złotych.

O spółce będę jeszcze pisał bo również będę stawiał na nią w 2024 roku 🙂

Getin – tutaj plan się zrealizował idealnie. Rynek długo nie dostrzegał okazji w postaci pieniędzy, które leżał w Spółce. Ostatecznie z wypłacą dywidendą 0,58 zł na akcje stopa zwrotu wyniosła 140% 🙂 Zachęcam do przeczytania dlaczego na nich postawiłem w 2023 roku –> 3 typy inwestycyjne na 2023 rok

Trzymając się zasady „trzymam cały rok”:
– Votum dało 1% zysku;
– BCS dało 44% straty;
– Getin dało 140% zysku.

   Średnio dało to stopę zwrotu na poziomie 32% co jest wynikiem nieco poniżej WIG-u. Szeroki indeks giełdowy dał zarobić 36%. Hipotetycznie inwestując po 10 tyś zł w każdą ze spółek z 30 tyś w styczniu mielibyśmy po 12 miesiącach ponad 39 tyś zł czyli prawie 10 tyś zł zysku brutto.

Co na 2024 rok?

  Miniony rok pod wieloma względami był pomyślny dla giełdowych inwestorów, czego najlepszym przykładem jest osiągnięcie przez WIG historycznego szczytu i walka o przekroczenie psychologicznego poziomu 80 tys. pkt. W 2024 r. nastroje do wzrostów mogą być nadal podtrzymane. Stopy procentowe nie powinny już nas męczyć co da jakiś oddech przedsiębiorstwom. ŚrodkI z KPO (Krajowy Plan Odbudowy) pobudzą naszą gospodarkę i pozytywnie będą wpływać na siłę złotego. Czas po wyborach parlamentarnych jest korzystny dla naszej waluty. Wydaje się, że „3” z przodu może zagościć na dłużej na parze USD/PLN. Dość trudno było wybrać 3 spółki. Jeśli w 2024 konsumpcja ruszy i wszystko co złe już za nami to takie spółki jak Wittchen, Answear czy Pepco również dadzą ładną stopę zwrotu (te spółki również mam w portfelu). Większość analityków przewiduje odbicie konsumpcji, które będzie wspierane przez rosnące realne wynagrodzenia. Jest to możliwe zarówno dzięki stabilizacji inflacji CPI na niższych niż w 2023 r. poziomach, jak i mocnemu rynkowi pracy (niskie bezrobocie, wysoka dynamika płac). Pomocne są też kolejne programy fiskalne, jak 800+, podwyżki płacy minimalnej albo płac w sferze budżetowej.

   Sam jednak postawiłem na „pewne” moim zdaniem typy, która na koniec 2024 dadzą solidną stopę zwrotu i kursy akcji będą 31 grudnia 2024 wyżej.

VOTUM SA

O spółce pisałem już w 3 typy inwestycyjne na 2023 rok i praktycznie wszystkie wnioski są nadal aktualne. Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ, w raporcie z 10 grudnia podtrzymał rekomendację kupuj dla akcji Votum i podwyższył cenę docelową z 79,50 zł do 81,30 zł za walor. Przy kursie zamknięcia z 2 stycznia 2024 47 zł daje to potencjał do wzrostu ponad o 70%. 
Spółka prowadzi obecnie 43 827 sprawy frankowe (liczba czynnych spraw bez zakończonych po wyroku prawomocnym i rozliczeniu). Co miesiąc widzimy w raportach, że spółka pozyskuje cały czas ponad 1 tyś nowych umów, dzięki czemu zwiększa bazę.

   Orzecznictwo w sprawach frankowych praktycznie jest już jednolite po kilku wyrokach TSUE. Wyroki korzystne dla kredytobiorcy w II instancji wynoszą 98% wszystkich wyroków, a sądy orzekają głównie nieważność umowy kredytowej. Mimo negatywnej kampanii prowadzonej przez banki, które od czasu do czasu widać w mediach, przykład Votum pokazuje, że warto frankowiczom walczyć o swoje.

   Szansą dla Spółki, którą moim zdaniem rynek jeszcze nie wycenia jest przyspieszenie rozstrzygnięć i wpływ środków z wygranych spraw – jednolita linia orzecznicza zwiększyła już liczbę wyroków. Pojawiają się już pierwsze banki, które nie składają apelacji i wyroki I instancji stają się prawomocne (spodziewam się, że w 2024 roku będziemy więcej takich sytuacji widzieć).  Na przyspieszenie wpływów środków może mieć też sam proces ugodowy, choć on oznacza mniejszy „success-fee” dla Spółki.

   Dzięki jednolitej linii orzeczniczej zwiększa się ilość posiedzeń zakończonych wyrokiem, co przyspiesza bieg spraw:

   Kolejnym czynnikiem pro wzrostowym będzie wysokość dywidendy. Sam przychód jest rozpoznawany przy wykorzystaniu MSSF 15 po wyrokach I instancji. Natomiast sam wpływ środków pieniężnych następuje po wyroku II instancji a te w 2023 znacznie wzrosły, dzięki czemu Spółka będzie mogła wypłacić więcej w 2024 do akcjonariuszy. Zarząd cały czas podkreśla, że chce dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. 

Nowym pomysłem Spółki na rozwinięcie działalności jest SKD czyli sankcja kredytu darmowego (tutaj więcej o tym) który dopiero zaczął być oferowany klientom. Spółka ocenia, że ma większy potencjał niż kredyty frankowe. Z raportu Spółki: 
„Dotychczas Grupa poddała analizie ponad 800 spraw, z których blisko 60% otrzymało pozytywną rekomendację do dochodzenia roszczeńi zawarcia umowy w tym zakresie”.

„Na podstawie 100 przeanalizowanych spraw kwalifikujących się do zastosowania sankcji kredytu darmowego, średnia wartość kredytu wyniosła 107 857 PLN”

   Ryzykiem, które najczęściej podnoszone jest przez wielu inwestorów jest wprowadzenie ustawy rozwiązującej problem frankowy. Orzecznictwo po wyrokach TSUE jest już praktycznie jednoznaczne. Osobiście obecnego rządu nie podejrzewam, że będą działać wbrew decyzją Unii Europejskiej i jej organów jakim jest TSUE 😉 Ryzyko, że rząd będzie działał na korzyść banków i wbrew UE i TSUE oceniam jako minimalne.
  Ugody podpisywane stanowią obecnie margines i nie zanosi się na jakieś zmiany. Bankom nadal opłaca się wydłużać sprawy i rozciągać w czasie to co nieuniknione. Potwierdzają to też słowa prezesa Votum:

„Wiele pytań budzi temat ugód- zainteresowanie naszych klientów ofertami banków jest na poziomie poniżej błędu statystycznego. Ugodą zamknęliśmy 0,8% spraw. Oczywiście negocjacje przez nas przeprowadzone oznaczają wykonanie zlecenia i należność wynagrodzenia.”

BIG CHEESE STUDIO

   Trzeci rok z rzędu stawiam na BCS, jak to mówią do trzech razy sztuka 😉 Tak jak pisałem wyżej w rozliczeniu typów za 2023 rok Spółka niczego co obiecała nie dowiozła. Spadek kursu na historyczne minima to potwierdza. Większościowy właściciel BCS, prezes Playway SA Krzysztof Kostowski wszedł do Rady Nadzorczej i osobiście zaangażował się w działalność Spółki. Na X (wcześniej Twitterze) można było śledzić jego pretensje do byłego już Zarządu (słuszne pretensje) co pokazuje, że ma racjonalne i twarde podejście do biznesu. Odejście Łukasza Dębskiego z funkcji prezesa również było relacjonowane w mediach społecznościowych 😉 .
  Marka jaką jest Cooking Simulator jest bardzo silna i sequel jak pokazuje historia okazuje się sukcesem i przebija w sprzedaży starszą część. Po premierze kolejne dodatki w postaci DLC będą mogły przez kilka generować gotówkę. Poniżej szanse i ryzyka.

Plusy/Szanse:
– nowy Zarząd,
– nowa Rada Nadzorcza, w tym obecność Krzysztofa Kostowskiego,
– utworzone odpisy na produkowane tytuły gier – wyczyszczony bilans, odpisanie tych gier w koszty pokazuje kierunek Spółki czyli skupienie się na dodatkach do CS1 i pracą nad CS2,
– gracze pozytywnie ocenili demo „Cookinga 2” i byli zadowoleni z optymalizacji rozgrywki,
– kolejne DLC do CS1,
– dobra sytuacja finansowa pozwalająca na dalsze funkcjonowanie do czasu premiery CS2, CS1 nadal się sprzedaje i generuje gotówkę.

Ryzyka:
– data premiery CS2 nie jest znana, więc istnieje ryzyko kolejnych przesunięć,
– odejścia kluczowych pracowników,
– podaż akcji byłego prezesa (prawdopodobnie ma ponand 2% akcji) oraz CFO.

   

   Wszystko co złe moim zdaniem już się wydarzyło: odpisy na planowane gry, zmiana zarządu i odwołanie premiery CS2.
Cooking Simulator to bardzo mocny tytuł, który nadal się sprzedaje. CS2 istnieje 😉 Pierwsze wrażenia z gry są obiecujące, gracze są zadowoleni z dema. Zakładam, że gra pojawi się w I połowie 2025 roku, ale rynek może już to wcześniej dyskontować.

BIOCELTIX 

   Ostatnią Spółką na którą stawiam jest z branży biotechnologicznej. Bioceltix pracuje nad lekami biologicznymi wykorzystując immunomodulujące właściwości mezenchymalnych komórek macierzystych. Firma ma w portfolio 3 produkty, które są w zaawansowanej fazie:
BCX-CM-J  – lek na osteoartrozę u psów. Produkt przeszedł badania kliniczne i Spółka może składać wniosek o rejestrację leku w Europejskiej Agencji Leków.
BCX-CM-AD – produkt dotyczy leczenia atopowego zapalenia skóry u psów. Rozpoczęto fazę badawczą w badaniu klinicznym.
BCX-EM – dotyczący zapalenia stawów u koni jest w trakcie badania klinicznego.

 Prawdopodobnie Spółka podpiszę niedługo umowę partneringową z jednym z koncernów międzynarodowych na produkcję leku lub leków. Najbliższy rok dla Spółki może być bardzo udany. Leki dla zwierząt mają krótszą drogę do komercjalizacji i mają mniejsze wymagania niż produkty lecznicze dla ludzi. Należy pamiętać, że ryzyko niedopuszczenia leków cały czas istnieje i w ostatnich fazach cała praca może pójść na marne.   

   Dodatkowo Spółka poinformowała, że równolegle do rozwijanych trzech flagowych projektów rozpoczęła prace nad nowym produktem przeznaczonym do leczenia AZS u psów. Będzie to produkt bezkomórkowy wykorzystujący jako aktywny składnik farmaceutyczny białka i inne substancje produkowane i wydzielane na zewnątrz przez komórki macierzyste (tzw. sekretom), znajdujące się w medium pohodowlanym. Aktualnie sekretom jest odpadem w procesie technologicznym. Spółka dostrzega w tym projekcie duży potencjał terapeutyczny i komercyjny. Docelowo produkt ten ma być komplementarny do podstawowego, komórkowego produktu na AZS u psów, a więc BCX-CM-AD, pozwalając jednocześnie zwiększyć rentowność głównego szlaku technologicznego. W maju byłem na spotkaniu z prezesem Spółki p. Wielgusem podczas Wallstreet w Karpaczu i z wielkim zadowoleniem opowiadał o sekretonie i jego ewentualnym wykorzystaniu. Podkreślał, że wynaleźli to przypadkiem właśnie jako odpad 😉

PODSUMOWANIE

  Podane wyżej spółki mam w portfelu i liczę, że dadzą mi w najbliższych 12 miesiącach fajnie zarobić. Kurs zamknięcia z 02.01.2024:
– Votum –  47,00 zł,
– BCS – 25,80 zł,
– BCX – 91,00 zł

   Większość analityków przewiduje odbicie konsumpcji, które będzie wspierane przez rosnące realne wynagrodzenia. Jeśli w 2024 konsumpcja faktycznie ruszy i nic niespodziewanego się nie wydarzy to takie spółki jak Wittchen, Answear czy Pepco również dadzą ładną stopę zwrotu (te spółki również mam w portfelu). 

Na koniec roku sprawdzimy czy moje typy się sprawdziły 🙂
A Wy jakie macie typy na nadchodzący rok? Napiszcie swoje propozycje w komentarzu wraz z krótkim uzasadnieniem.

Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś się jakoś odwdzięczyć możesz postawić mi kawę za pomocą poniższego linka 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polecam moje poprzednie artykuły:

3 pomysły na prezent dla inwestora
Wyniki portfela inwestycyjnego po listopadzie 2023 roku
Najbogatsi ludzie w Polsce vs najbogatsi ludzie na świecie 2023
Paradoks diamentu i wody
Zrób wiosenne porządki w swoich finansach!

5 thoughts on “3 typy inwestycyjne na 2024 rok”

 1. *Na IKE mozna nie zaplacic podatku Belki (19%) od wypracowanego zysku… o ile wypłacisz po 60tce (lub wcześniej nabędziesz prawa emerytalne) ale zysk nie jest gwarantowany.
  *Na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania. Po 65tym r.ż wypłacając placisz od calosci wyplacanej kwoty 10% podatku.
  Czy sie to oplaci? Jeśli jestes na skali i wpadasz w 2 próg tak, jesli na liniowym, też. Jesli płacisz nizszy podatek, korzyści finalnie może nie być bo 10% placisz tez od wypracowanego zysku. O ile będzie.

 2. Zakup auta/aut typu e46 m3 jako pomysł na ulokowanie gotówki z perspektywą 5-10 lat. Pomysł słuszny czy na ubezpieczenia pójdzie więcej niż zakładany zwrot po sprzedaży za x lat?
  Szukam alternatywnych pomysłów aniżeli krypto, nieruchomości etc.. Przy okazji, możliwość realizacji marzeń o posiadania aut marzeń z okresu bycia szczylem.

 3. Kołnierzyki prośba o podzielenie się Waszą opinią/doświadczeniem
  Mam około 215 tysięcy zł oszczędności (odkładam w przyszłości na własny dom/mieszkanie)
  Jaki pomysł żeby szybciej ale nadal dość bezpiecznie pomnażać te pienadze? Niestety w związku z sytuacją osobista nadal nie wiem kiedy planował będę zakup swojego m.
  Obecnie dywersyfikuje portfel w następujących proporcjach:
  180k lokaty i konta oszczędnościowe z najwyższym oprocentowaniem na rynku (obecnie 6.5-7%)
  10.5k w obligacjach skarbowych 2 i 4 letnich
  13.5k w funduszach inwestycyjnych (dłużne, mieszane i akcji o zroznicowwnym ryzyku)
  15k wrzucone w giełdę polska i amerykańska
  Na codzien pracuje na etacie, zarobki około 7 tysięcy miesięcznie netto (miesięcznie odkładam około 1.5k-2k zł)
  Planuje przerzucić 80k zł z lokat/ko na obligacje 3 letnie stałooprocentowane bo pojawia się problem z oprocentowaniem i „nowymi środkami”
  Z góry dziękuję za Wasze rady

 4. Cześć wszystkim!
  Działam od jakiegoś czasu z małą firmą produkcyjną i rozważam poważniejsze inwestycje w rozwój marki. Do tej pory logo firmy było raczej prowizoryczne, tworzone „po znajomości”. Teraz jednak chciałbym profesjonalnie podejść do tematu – zaktualizować logo, stworzyć spójną identyfikację wizualną i przygotować solidne fundamenty, zanim przeznaczymy większe środki na marketing.
  Mam kilka pytań do osób, które już przeszły tę drogę i byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie porady:
  Jak najlepiej zacząć proces budowania marki? Czy zaczynać od warsztatów z agencją, czy może jest jakiś inny skuteczny sposób?
  Czy lepiej zatrudnić agencję czy freelancera do tego typu zadań? Jakie są wasze doświadczenia?
  Z jakimi kosztami muszę się liczyć przy tworzeniu nowego logo i identyfikacji wizualnej?
  Czy warto inwestować w przygotowanie bardziej rozbudowanej strategii na podstawie badań itp.?
  Czy macie jakieś polecenia lub ostrzeżenia dotyczące wyboru osób/agencji do współpracy?
  Z góry dzięki za wszelkie wskazówki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *