Co to jest IKZE? Czyli jak zadbać o naszą emeryturę cz.2

Co to jest IKZE?

IKZE to skrót od Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Jest to kolejny produkt będący częścią III filara systemu emerytalnego. Oprócz IKZE należą do niego konto IKE (przeczytaj również poprzedni artykuł Co to jest IKE? Czyli jak zadbać o naszą emeryturę cz.1

O PPK pisałem w poniższych artykułach:

– Czy warto wchodzić w PPK?

– Czy Pracownicze Plany Kapitałowe ( PPK) zyskały czy straciły ?

Kto i gdzie może założyć IKZE?

Prawo do wpłat na IKZE przysługuje osobie, która ukończyła 16 lat. Osoba małoletnia może dokonywać wpłat na IKZE tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskuje dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę, i w wysokości nieprzekraczającej tych dochodów.

Konto może założyć jedna osoba, tzn. nie można mieć konta razem z małżonkiem.

Rachunek IKZE można założyć bez względu na to, czy posiada się już IKE i czy jest się uczestnikiem pracowniczego programu emerytalnego. Jest to dodatkowa forma oszczędzania na emeryturę.

IKZE mogą oferować:

– fundusze inwestycyjne,
– podmioty prowadzące działalność maklerską, a więc domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską,
– zakłady ubezpieczeń na życie,
– banki,
– dobrowolne fundusze emerytalne, utworzone przez powszechne towarzystwo emerytalne.

Gdy wybraliśmy gdzie chcemy odkładać na naszą emeryturę podpisujemy umowę z wybraną instytucją. Oczywiście nie musimy wiązać się na całe życie z jedną firmą. Możemy przenosić nasze środki do innych instytucji lecz w zależności od danej firmy taka operacja może, ale nie musi się wiązać z dodatkowymi kosztami. Należy dokładnie przeczytać umowy i regulaminy.

Najczęściej wyróżniamy:
– IKZE w rachunku maklerskim (możemy handlować na giełdzie)
– IKZE funduszowe (kupujemy gotowe fundusze różnego typu zarządzane przez instytucje finansowe)
– IKZE jako rachunek oszczędnościowy.

Ile można wpłacić na IKZE?

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 października 2019 r. w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w roku 2020 wysokość kwoty wpłat na IKZE w roku 2020 wynosi 6 272,40 zł.

 

Jaka jest korzyść z posiadania IKZE ?

IKZE podobnie jak IKE pozwala uniknąć płacenia podatku belki. Podatku Belki nie zapłacą osoby:
– po ukończeniu 65 roku życia,
– pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych.
Dodatkowo, IKZE oferuje także ulgę podatkową – wpłaty dokonane na IKZE w danym roku, można odliczyć od podstawy opodatkowania w PIT za dany rok.

Ulga podatkowa od dochodu równa jest sumie wpłat na konto IKZE w roku za który dokonujemy odliczenia. Jeśli w 2020 roku wpłaciliśmy na konto IKZE kwotę 6000 zł i jesteśmy w pierwszym progu podatkowym (17%), to nasza ulga podatkowa wyniesie 1 020 zł. Zakładając, że nie mamy innych odliczeń i nasz pracodawca dokonał wszystkich płatności podatków w ciągu roku, to kwotę ulgi podatkowej Urząd Skarbowy zwróci nam na konto.

Jeśli jesteśmy w II progu podatkowym i wpłacimy maksymalną kwotę 6 272,40 zł, to nasz podatek zostanie obniżony o 2 007,16 zł

Źródło: Opracowanie własne

W odróżnieniu od IKE, każda wypłata z konta IKZE po osiągnięciu wieku 65 lat, podlega zryczałtowanemu podatkowi 10%. Czyli od każdego wypłacanego nam wtedy 1000 zł będzie potrącane 100 zł. To jest jedyny podatek jaki należy zapłacić.
Jeśli wypłacimy sobie pieniądze z IKZE przed osiągnięciem 65-ego roku życia, to taki przychód będziemy musieli wpisać do PIT-u rocznego i zapłacić od niego podatek według skali podatkowej (na chwilę obecną 17% lub 32%, ale może być też inny – zgodnie z przepisami podatkowymi w momencie wypłaty).
Przed 65-tymi urodzinami z kont IKZE nie można sobie wypłacić pieniędzy częściowo. Jeśli zechcemy wypłacić pieniądze, to musimy całkowicie zlikwidować konto IKZE.

Porównanie IKE i IKZE

Źródło: bossa.pl

Podsumowanie

Konto IKZE obok IKE jest kolejną możliwością na oszczędzanie na naszą emeryturą. Odkładając pieniądze na IKZE trzeba mieć świadomość, że pełne korzyści osiągniemy kiedy środki będziemy trzymać do 65 roku życia. Wcześniejsza wypłata wiązać się będzie z doliczeniem środków do naszych dochodów i zapłacenia dodatkowego podatku w ramach PIT-u. Założenie IKZE jest szczególnie korzystne dla osób, które wpadną w próg 32%, dzięki temu będą mogli odzyskać z urzędu skarbowego aż 2 tyś zł.
Osobiście mam zamiar jeszcze w tym roku założyć IKZE w domu maklerskim BOŚ i już za rok 2020 otrzymać zwrot podatku. 
Zachęcam wszystkich do zadbania o własną przyszłość. Oszczędzanie nawet niewielkich kwot co miesiąc może dać ogromne efekty za kilkadziesiąt lat. Magia procentu składanego jest niezwykła 🙂
A Wy macie założone IKZE czy dopiero się przymierzacie ?

Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś się jakoś odwdzięczyć możesz postawić mi kawę za pomocą poniższego linka: 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

3 thoughts on “Co to jest IKZE? Czyli jak zadbać o naszą emeryturę cz.2”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *