[Akcja spekulacja] 27% zysku w jeden dzień na JSW

   W tym artykule podzielę się z Wami udaną transakcją na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, na której udało mi się zarobić 27% w jeden dzień.

Jak tego dokonałem?

   Kupno akcji JSW na rynku nie dałoby takie zysku w jeden dzień. Ekspozycje na akcje dokonałem dzięki certyfikatom ING Turbo (certyfikat INTLJSW60285)

   Certyfikaty Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym można korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Jeżeli spodziewasz się wzrostów cen na rynku, możesz zakupić certyfikat Turbo Long, jeżeli natomiast spodziewasz się spadku cen rynkowych, Turbo Short
  Kupiony przeze mnie certyfikat oznaczał, że każdy 1% wzrostu kursu akcji JSW przekłada się na zysk około 5,4% (taka wtedy była dźwignia). Niestety granie z dźwignią działa również w drugą stronę, czyli spadek kursu o 1 % oznacza dla mnie stratę na poziomie 5,4%. Do wyboru są ceryfikaty o różnych poziomie dźwigni, więc każdy może wybrać instrument dostosowany do posiadanego kapitału i poziomu ryzyka jakie gotów jest zaakceptować. Po więcej szczegółów odsyłam do strony ING Turbo –> tutaj

Podatek od nadmiarowych zysków

   W sieci pojawiła się plotka, że rząd pracuje nad wprowadzeniem podatku od nadmiarowych zysków. Portal Wysokie napięcie  1 lutego napisał tak:
Nieoficjalne konsultacje z częścią branży już się zaczęły. Projekt będzie przedstawiony „szybciej niż później” – twierdzą nasz źródła w resorcie klimatu. Unijnym domiarem mogą być objęte spółki z grupy PKN Orlen, JSW, Tauron Wydobycie i PG Silesia.
   Miało to być 33% od nadmiarowego zysku osiągniętego przez spółki:
Podatek od nadmiernych zysków firm spółek zajmujących się wydobyciem i rafinacją ropy naftowej oraz wydobyciem węgla Rada UE przyjęła w rozporządzeniu w październiku 2022 r. Podatek obejmuje firmy, które osiągają 75 proc. przychodów ze sprzedaży ropy lub jej rafinacji, węgla oraz koksu. Wynosi 33 proc. od dochodu, który przekracza 20 proc. średniego dochodu z lat 2018 -2022.

   To sprawiło, że między innymi kurs JSW runął w dół o prawie 12%.

Źródło: stooq.pl

Otwarcie pozycji   

Temat podatku od zysków nadzwyczajnych jest znany już od prawie pół roku i wraca co jakiś czas. Brakowało potwierdzenia Rządu w tej sprawie dlatego spekulacyjne za niecałe 3 400 zł otworzyłem pozycję na certyfikatach ING Turbo Long na dźwigni 5,4. Pozycję otworzyłem około 16:30 czyli pod koniec sesji giełdowej kiedy kurs był już w okolicach -10%. Spadek mimo wszystko był dla mnie zbyt duży. Założyłem, że rynek przereagował dlatego spekulacyjnie liczyłem na odbicie kursu w kolejnym dniu. Grając na certyfikatach wzrost kursu tylko o 1% dawał mi już 5,4% zysku. Całkiem dobra perspektywa zysku jak na jednodniową inwestycje, nie zamierzałem bowiem zostawać z JSW na dłużej.

Dwa kluczowe wydarzenia   

Tego samego dnia wieczorem Ministerstwo zaprzeczyło, że jakiekolwiek rozmowy są prowadzone:
Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie prowadzi prac dot. nadmiarowych zysków od branży węglowej i naftowej – przekazał PAP resort pytany o ewentualne prace związane z podatkiem od nadmiarowych zysków firm sektora węglowego i naftowego.
  Wiedziałem, że ta informacja zostanie krótkoterminowo bardzo dobrze odebrana przez rynek, dzięki czemu moje przypuszczenie że rynek przereagował potwierdziło się w niecałe 4 godziny od otwarcia pozycji.

     Również tego samego dnia odbyło się posiedzenie amerykańskiego FED-u, który podniósł stopy procentowe o 25 pb. Rynek przyjął tę decyzję oraz wystąpienie Powella bardzo dobrze, ponieważ amerykańskie indeksy wystrzeliły w górę.

 Zamknięcie pozycji

  Po tym wszystkim byłem niemal pewny, że odbicie na akcjach JSW będzie i to spore. Nie myliłem się. Następnego dnia, w pierwszej godzinie handlu JSW rosło nawet ponad 6%. Złożyłem zlecenie sprzedaży przy kursie akcji około +5% co przy dźwigni 5,4 dało zysk na poziomie około 27% co nominalnie dało ponad 900 zł zysku.

   Miałem obawy co się wydarzy po FED, stąd otworzyłem pozycje tylko za 3 400 zł. W przypadku słabej reakcji rynków amerykańskich nasza giełda mogła pogłębić spadki, w tym JSW. Tak jak, wspominałem transakcje chciałem zamknąć następnego dnia bez względu na kurs akcji licząc się z potencjalną stratą. Wypowiedź Ministerstwa oraz dobra reakcja amerykańskiej giełdy na decyzje FED sprawiły, że mogłem zrealizować fajny zysk z tej spekulacji.
 

Jeszcze do końca lutego możesz za założenie konta odebrać akcje za ponad 100 zł –> kliknij w baner po więcej szczegółów

Podsumowanie

   W ostatnim czasie ograniczyłem spekulacje. Sporo straciłem w tamtym roku na kontraktach CFD co pokazuje, że częściej traci się na wysoko lewarowanych instrumentach niż zarabia. Wspominałem o tym we wpisie Podsumowanie portfela inwestycyjnego za rok 2022
   Dlatego bardzo ważne jest odpowiedzialne inwestowanie/spekulowanie i odpowiednie dostosowanie dźwigni i wielkości zajmowanej pozycji do danej sytuacji. W przypadku JSW miałem jasno sprecyzowany plan co w przypadku moich wcześniejszych spekulacji często nie było regułą.

#Akcja spekulacja
   Polecam moje poprzednie wpisy z serii #Akcja spekulacja:
[Akcja spekulacja] 8% zysku w jeden dzień czyli jak wykorzystałem nieefektywność rynku
[Akcja spekulacja] Jak zarobić na giełdzie 15% w tydzień ?

  Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś się jakoś odwdzięczyć możesz postawić mi kawę za pomocą poniższego linka 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 Polecam moje poprzednie artykuły:
Odbierz darmową akcję za założenie bezpłatnego konta w XTB
Moja strategia giełdowa i plany na 2023 r
Podsumowanie portfela inwestycyjnego za rok 2022
3 typy inwestycyjne na 2023 rok
8,5% na lokacie dla nowych klientów w Inbank Polska

4 thoughts on “[Akcja spekulacja] 27% zysku w jeden dzień na JSW”

 1. Cześć,
  Podobno kryzys w nieruchomościach się zaczął, a zastanawiam się czy w to nie wejść. Żona w najblizszym czasie dostanie od rodziców działkę pod Warszawą jakieś 0,5 ha, którą zastanawiamy sie jak podzielic pod działki budowlane 300/500/800 m2 czy jak oraz czy to dobry czas na budowanie np. bliźniaków i ich sprzedaż.
  Co o tym myślicie, czy wchodzić w ten temat teraz tzn. budować czy lepiej wstrzymać sie z 2 lata itd. Oraz jak najlepiej podzielić?

  1. Jeśli chodzi o nieruchomości to nie jest wgl mój temat, więc nic nie podpowiem.
   Na pewno taka działka pod Warszawą to jest pewniak na długi termin. Stolica będzie się rozrastać i mimo, że mamy problem z demografią to ludzie i biznes będzie ciagnąć do Warszawy.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *