Zrób wiosenne porządki w swoich finansach!

   Mamy wiosnę a już za rogiem święta wielkanocne. Wiele osób w tym okresie robi porządki. Sprząta gruntownie dom czy garaż lub przygotowuje ogródek pod nowe zasiewy. Często przeglądamy posiadane rzeczy i decydujemy co wyrzucić a co się może jeszcze przydać. To samo powinniśmy zrobić z naszymi finansami.
   Ostatni rok był bardzo trudny: inflacja najwyższa od 26 lat, wojna na Ukrainie, groźba recesji, wysokie ceny paliw i energii. Tym bardziej warto zrobić przegląd finansowy naszego budżetu domowego. Niezależnie od tego, co przyniesie 2023 rok, jest kilka prostych kroków, które możemy podjąć już teraz, aby przygotować swoje finanse na dalszą niepewność gospodarczą.

1. Zarabiaj więcej na swoich oszczędnościach

  Trzymanie gotówki na typowym rachunku bankowym w tej chwili jest tylko nieznacznie lepsze niż wpychanie jej pod materac. Próżno szukać lokat czy kont oszczędnościowych pokrywających nam kilkunastoprocentową inflację. Mimo wszystko warto ulokować swoje środki na lokatach czy kontach w bankach dających najlepsze oferty. Polecam odwiedzić Ranking Produktów Finansowych gdzie podałem najlepsze oferty SPRAWDŹ TUTAJ między innymi lokaty w Inbanku i Velobanku (dawniej Getin Bank) gdzie możemy wyciągnąć nawet 8,5%.
   Dzięki takiemu zabiegowi nasze oszczędności zarobią netto 6,8% (8,5% – podatek belki 19%) czyli realnie stracimy trochę mniej niż byśmy trzymali pieniądze na nisko oprocentowanych rachunkach. Polecam sprawdzić jak są oprocentowane Wasze środki i zachęcam do przyjrzenia się lokatom czy kontom oszczędnościowym, które wskazałem.
   Kolejnym rozwiązaniem na zabezpieczenie naszych środków są obligacje skarbowe, które proponują konkurencyjne oprocentowanie do tych oferowanych przez banki. Co to są obligacje skarbowe, jakie są rodzaje i jak je kupić odsyłam do wpisu  Co to są Obligacje Skarbowe?
   Aktualna oferta wygląda następująco:

Źródło: www.obligacjeskarbowe.pl

   Obecnie roczne obligacje skarbowe dają 6,75% w skali roku a np. 4-letnie obligacje inflacyjne w pierwszy roku dadzą zarobić 7%, później inflacja +1% .
Oprocentowanie poszczególnych lokat może się zmieniać dlatego zachęcam do sprawdzenia aktualnej oferty obligacji na stronie oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów –> sprawdź tutaj

2. Sprawdź swój bank

   Przyjrzyj się swojemu bankowi czy przypadkiem nie nalicza Ci opłat. Zobacz czy nie masz włączonych jakiś dodatkowych funkcji, których tak naprawdę nie potrzebujesz, np. płatne sms-y informujące o transakcji/przelewie. Jeśli tego nie potrzebujesz wyłącz je, w trakcie roku możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.
   Banki często oferują darmowe karty debetowe pod warunkiem wykonania jakiś aktywności, np. 5 transakcji kartą lub Blikiem w miesiącu. Pilnuj tego lub znajdź bank, który wymaga łatwiejszych do wykonania aktywności. Z doświadczenia wiem, że bardzo ciężko znaleźć bank, który nie wymaga żadnych aktywności, więc pozostaje pilnowanie się 😉 .

3. Karta kredytowa

   Nadal pozostajemy w sferze bankowości. Tym razem polecam przyjrzeć się posiadanym kartom kredytowym. Odpowiedz sobie na poniższe pytania.

Czy potrzebujesz karty kredytowej? 
   Może faktycznie jest Ci ona niepotrzebna bo używasz ją sporadycznie i tak naprawdę zajmuje tylko miejsce w portfelu. Jeśli masz kilka kart kredytowych to może wystarczy Ci jedna i pozostałe nie są Ci potrzebne.

Czy karta kredytowa jest płatna?

   W niektórych bankach karty kredytowe wiążą się z opłatami i nie mam tu na myśli odsetki od zadłużenia a po prostu różne prowizje czy ubezpieczenia. Warto się nad tym pochylić i ograniczyć koszty. Jeśli potrzebujesz karty kredytowej rozważ zmianę banku na taki, który oferuje karty bez żadnych dodatkowych opłat. Taką kartę możesz założyć np. w Citi Banku –> tutaj możesz założyć kartę kredytową i zgarnąć 900 zł premii. Przy zakładaniu pamiętaj, żeby nie brać żadnych dodatkowych produktów.
 
 Staraj się spłacać kartę w terminie dzięki czemu unikniesz płacenia odsetek. Sam tak robię od wielu lat. Spłacam zadłużenie z karty w terminie dzięki czemu ani razu nie zapłaciłem odsetek. Takie działanie pozwala mi na bez kosztowe korzystanie z pieniędzy banku zapewniając mi dodatkową płynność.

4. Subskrypcje i prenumeraty

   Większość z nas korzysta z platform streamingowych takich jak Netflix, HBO GO, Disney+ czy Amazon Prime. Warto się zastanowić i policzyć jak często korzystasz z takich płatnych platform. A może wystarczy tylko jeden dostawca a z pozostałych możesz zrezygnować?
   Dobrze jest przejrzeć swój wyciąg bankowy, np. z ostatnich 6 miesięcy w poszukiwaniu opłat za subskrypcje czy prenumeraty automatyczne pobierane z konta. Do takich należą np. dostępy do różnych portali informacyjnych czy dostęp do aplikacji Windows/Android/Apple.  Często jest tak, że w danym momencie potrzebujemy jakiś treści czy dostępów do konkretnych usług i zgadzamy się na odnawialną subskrypcje. Taka inwentaryzacja pozwoli nam na zidentyfikowanie niechcianych kosztów i dokonanie odpowiednich anulowań/rezygnacji.

5. Przegląd wydatków za media

   Kolejnym krokiem do uporządkowania naszych finansów jest przyjrzenie się naszym wydatkom za media. Wielu z nas gdy już raz podpisze umowę na telefon, prąd czy Internet pozostaje z daną firmą przez wiele lat. Warto porównać swoje umowy z obecnie oferowanymi produktami. Może za identyczną cenę uda się uzyskać lepsze warunki, większy zakres usług. Może po prostu, za te same usługi zapłacimy zwyczajnie mniej jeśli podpiszemy nową umowę z dotychczasowym lub nowym dostawcą. W skrajnych przypadkach możemy obniżyć swoje wydatki nawet o kilkadziesiąt procent! Znam takie przypadki gdzie ktoś przez długi czas płacił więcej za abonament komórkowy niż to co było dostępne na rynku tylko dlatego, że nie zaktualizował umowy.
   Polecam dokonać takiej analizy w zakresie:
– abonamentu za telefony komórkowe – może warto połączyć numery i wybrać ofertę rodzinną?
– abonamentu za Internet i telewizje – polecam porównać oferty u różnych dostawców i dostosowanie jej do swoich faktycznych potrzeb. Jeśli oglądasz mało telewizji to może wystarczy sam Internet lub najniższy pakiet TV? Jeśli pracujesz zdalnie tylko sporadycznie i nie jesteś zagorzałym graczem to może nie jest Ci potrzebna najwyższa prędkość?
– umowy na dostawę prądu – warto zweryfikować dotychczasową umowę czy nie zawiera jakiś nietypowych opłat i porównać ją z innymi dostawcami energii.

6. Podwyżka, premia

   Ostatnim punktem jest zadbanie o stronę dochodową.  Warto się udać do szefa i zapytać o podwyżkę lub dodatkową premię. Idąc do przełożonego z taką sprawą warto mieć argumenty, dlaczego pracodawca powinien się zgodzić na Twoje propozycje. Udało Ci się wykonać jakiś projekt/zadanie w terminie? Zastępowałeś/aś kogoś w zespole i pracowałeś/aś za dwóch? Nabyłeś nowe umiejętności, z których firma korzysta lub może skorzystać? Jeśli na któreś pytanie odpowiedziałeś/aś twierdząco warto ubiegać się o podwyżkę czy ekstra premię.

   Mam nadzieję, że te kilka punktów pozwoli Ci dobrze wejść w ten wiosenno-świąteczny okres i uda Ci się zrobić porządki również w swoich finansach. Dajcie znać w komentarz co byście jeszcze dodali do tej listy 🙂

Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś się jakoś odwdzięczyć możesz postawić mi kawę za pomocą poniższego linka:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polecam moje poprzednie artykuły:
Inflacja w Polsce już pełnoletnia i jest najwyższa od 26 lat
Upadek banku Silicon Valley Bank w USA – największe bankowe bankructwo od 2008 roku
[Akcja spekulacja] strata 18,5% na spółce biotechnologicznej Pure Biologics SA
[Akcja spekulacja] 27% zysku w jeden dzień na JSW
Moja strategia giełdowa i plany na 2023 r

Artykuł zawiera linki afilacyjne.

11 thoughts on “Zrób wiosenne porządki w swoich finansach!”

  1. Na Hejto sporo osób docenia moje wpisy, co widać po „like-ach” przy moich wpisach.
   Pozdrawiam i do zobaczenia na Hejto 🙂 już niebawem 😉

 1. Cześć,
  Mam trochę zagwozdkę żeby nie powiedzieć problem, co zrobić z pieniędzmi a mianowicie mam 350 tys zł które chce w coś zainwestować. Mocno zastanawiam się nad kupnem mieszkania pod wynajmem w dużym mieście wojewódzkim, chodź jedno mieszkanie na wynajem już mam i mam co miesiąc z tego dochód ale przy cenach jakie aktualnie mają nieruchomości to zwrot jest dość niski. A więc może macie jakieś lepsze pomysły co zrobic z taką kwota aby była to w miarę bezpieczna inwestycja z trochę lepszym zwrotem niż w przypadku mieszkania. biznes z którego mam te pieniądze na tą chwilę ich nie potrzebuje i chciałbym mieć też coś z całkiem innej beczki.

  1. Trudno mi coś podpowiedzieć, nie znam Twojego poziomu wiedzy i umiejętności. Może warto się zdywersyfikować i część pieniędzy wrzucić w rynki finansowe? Tym bardziej, że jedno mieszkanie inwestycyjne już masz a za 350 tyś to raczej mieszkania nie kupisz. Obligacje skarbowe mogą dać ten spokój. Powinny uchronić przed inflacją i mogą mieć zbliżoną stopę zwrotu z inwestycji jak mieszkanie. Jeśli masz dzieci to warto rozważyć kupno 12-letnich obligacji skarbowych. Ze wszystkich oferują największą stopę zwrotu.

 2. Moim zdaniem warto jest przemęćzyć się przynajmniej jeden miesiąc oraz spisywać sobie na kartce swoje wydatki oraz swoje dochody. Dzięki temu bedziemy w stanie określić ile wydajemy, ile zarabiamy.

  Sam tak zrobiłem i dzięki temu mogłem spojrzeć na moje wydatki bardziej świadomie. Wiedziałem na czym jestem w stanie zaoszczędzić.

 3. Przez dłuższy okres czasu nawarstwiło mi się wiele zaległości finansowych na ok 100 tyś.( ZUS, podatek, zaległy czynsz itp.) na dzień dzisiejszy moje zarobki to ok 10-20 tyś w zależności od miesiąca. Komornik nic mi nie zajął bo nie posiadam na siebie żadnego majątku. Chce zacząć normalnie funkcjonować zacząć wystawiać faktury itp ale obecnie nie mam możliwości ponieważ zajmie mi to komornik. Doradzcie proszę co w takiej sytuacji zrobić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *