3 typy inwestycyjne na 2022 rok

W dzisiejszym wpisie przedstawiam moje typy inwestycyjne na 2022 rok. Wybrałem 3 spółki notowane na polskiej giełdzie, które powinny dać solidny zysk w najbliższym roku. Jednocześnie zaznaczam, że to nie jest rekomendacja a jedynie moje prywatne opinie. Samo podsumowanie roku 2021 roku zostanie opublikowane niebawem (jeśli chcecie możecie zobaczyć jak to wyglądało w I półroczu 2021.
Rok 2022 zapowiada się trudny. Rosnące ceny energii wielu spółkom mogą wpłynąć negatywnie na wyniki. To jednocześnie ma wpływ na rosnącą inflacje. Dużym wyzwaniem będzie przerzucenie wzrostu cen na końcowego klienta czyli na nas 🙂 . Dodatkowo kolejne warianty wirusa i kolejne fale zachorowań grożą wprowadzaniem lockdownów. To z kolei spowoduje zrywanie łańcuchów dostaw i problemów z dostępnością surowców, podzespołów czy towarów.
Mimo dość negatywnych przesłanek udało mi się znaleźć spółki na rodzimym rynku, które powinny poprawić zyski w 2022 roku. Liczę, że kursy cen akcji również znacznie wzrosną.

Votum SA

Grupę Kapitałową VOTUM tworzą podmioty specjalizujące się przede wszystkim w świadczeniu pomocy klientom indywidualnym w zakresie dochodzenia roszczeń od podmiotów zobowiązanych do naprawienia szkody, a także wynikających z umów kredytów bankowych indeksowanych bądź denominowanych do waluty obcej. Kolejną odnogą spółki są odnawialne źródła energii. Ten segment działalności z każdym kwartałem powinien dokładać fajną sumkę do wyników 😉 Najbardziej jednak liczę na rozstrzygnięcia spraw frankowych. Spółka ma duży udział w roszczeniach przeciwko bankom z tytułu kredytów frankowych. O frankowiczach słyszał już chyba każdy więc nie będę się już o tym rozpisywał. Votum reprezentuje w sądach frankowiczów za co w przypadku wygranej z bankiem zgarnia wynagrodzenie. Na ten moment spółka ma skuteczność na poziomie ponad 90% co moim zdaniem jest świetnym wynikiem. Pierwszy przebłysk można było zobaczyć już w wynikach za III kwartał 2021 roku gdzie widoczny jest malutki wpływ wygrywanych spraw na sytuacje spółki. IV kwartał (wyniki dopiero w maju 2022) powinien  to jeszcze bardziej uwydatnić.
Począwszy od I kwartału 2022 roku zaczną pojawiać się w większej ilości wyroki spraw sądowych zarówno w I jak i II instancji. Dopiero wtedy spółka może w pełni rozpoznawać przychody.

Źródło: stooq.pl

Kurs spadł z 20 zł do 13 zł w listopadzie. W grudniu spółka zaliczyła ponad 25 wzrost i zamknęła rok na 16,70 zł za jedną akcję. Efekt wpływających środków z wygranych spraw powinien zostać uwzględniony moim zdaniem w wycenie w 2022 roku.

BIG CHEESE STUDIO

Kolejną spółką na którą stawiam jest grudniowy debiutant – Big Cheese Studio. Spółka jest producentem i wydawcą gier komputerowych na PC oraz konsole. Na ten moment spółka stworzyła grę Cooking Simulator wraz z 4 płatnymi dodatkami oraz kilkoma darmowymi. Gra jest również dostępna na konsole oraz w wersji VR (wirtualna rzeczywistość). Spółka należy do grupy Playway SA, która zapewnia wsparcie i zasięgi. 

Sam debiut wypadł neutralnie kurs oscyluje wokół ceny z debiutu – 35 zł

Źródło: stooq.pl

Spółka opublikowała wyniki za Q3, które prezentują się okazale.

Źródło: Big Cheese Studio

Zakładając, że w Q4 dołożą co najmniej tyle samo (3 mln zysku) to c/z spada na 12,5. Jest duża szansa, że jednak będzie więcej, ponieważ Zarząd pozytywnie wypowiada się o wypuszczonym w listopadzie dodatku DLC Shelter.

Spółka ma ponad 7 mln zł gotówki i dodatkowo teraz wpłyną im pieniądze pozyskane z debiutu.
W 2022 Spółka ma ambitne plany wydawnicze, więc kolejny rok zapowiada się ciekawie. 

Źródło: Big Cheese Studio

Spółka podaje, że planowany debiut B17 i Pizza Empire to II półrocze 2022 roku. Obie gry są na we wstępnej fazie produkcji, więc plan Zarządu uznaję jako bardzo ambitny. Myślę, że przynajmniej jedna gra może się nieco przesunąć w czasie. Dla mnie natomiast kluczowy jest Cooking Simulator 2, który w 2022 roku powinien mieć swoją premierę. Sam CS1 został stworzony w 2018 roku i nadal się dobrze sprzedaje, więc część druga powinna dać solidny wzrost sprzedaży. Tym bardziej, że CS2 ma mieć multiplayera co dodatkowo powinno zwiększyć ilość sprzedażych egzemplarzy i dać szerokie możliwość rozwoju i monetyzacji gry. 

Big Cheese Studio ma zdefiniowaną politykę dywidendową co w przypadku spółek gamingowych jest rzadkością.
W przyszłości Spółka zamierza przeznaczać na dywidendę do 90% zysku netto wskazanego w jednostkowym sprawozdaniu finansowym, pod warunkiem, że spełnione zostaną łącznie dwa warunki:
• planowane wpływy ze sprzedaży gier Emitenta w roku, w którym zostanie podjęta uchwała Walnego Zgromadzenia w sprawie wypłaty dywidendy, są większe niż planowane potencjalne inwestycje i koszty tworzenia gier w tym samym roku;
• po wypłacie dywidendy, na rachunku Emitenta pozostanie minimum 2.000.000,00 PLN (dwa miliony złotych) gotówki.

Przy 10 mln zł zysku netto, wypłacie 90% zysku w formie dywidendy i kapitalizacji 144 mln zł mamy 6,2% stopy dywidendy!
Podczas webinarów, które oglądałem Zarząd Spółki potwierdził, że nie widzi powodów, dla których w przyszłości polityka dywidendowa miałaby ulec zmianie.
BCS potrafi bardzo dobrze monetyzować główną grę Cooking Simulator i ma pomysł na dalsze rozwiązania, czy to w postaci Cooking Simulator 2 z trybem multiplayer czy wykorzystując część mechanik z pierwszej części CS w grze Pizza Empire. Sentyment do gamingu jest obecnie negatywny przez co debiut nie był udany a sama wycena spółki nie jest wymagająca. Dodatkowo wyniki będzię wspierać wyższy kurs USDPLN. Zarząd sprawia naprawdę dobre wrażenie, widać że wiedzą co robią.

Jastrzębska Spółka Węglowa SA

Miałem problem którą spółkę dać jako 3-cią, ponieważ mam jeszcze kilka innych typów. Wybór padł na JSW. Wysokie ceny węgla utrzymują się cały czas co musi przełożyć się na zysk. Spółka typowo cykliczna i myślę, że będzie ona dobrym wyborem na 2-3 kwartały 2022 roku. Analitycy zakładają cenę węgla na poziomie około 170$, tymczasem obecna cena to ponad 300$. Każdy kolejny miesiąc przy tych cenach to ekstra zyski dla spółki. Akceptuję wszystkie ryzyka polityczne, uzwiązkowienie, słabe zarządzanie itp. ale mimo wszystko obecna kapitalizacja względem ceny surowca wskazuje według mnie na niedowartościowanie.

Źródło: stooq.pl

Technicznie kurs zaliczył korektę z 60 zł do 32 zł, więc moim zdaniem jesteśmy blisko dołka.
 Przy analizie JSW trzeba brać pod uwagę węgiel koksujący a nie energetyczny, który faktycznie wykazuje trend spadkowy (zielona energia, emisja CO2 itp.) To dwa różne rodzaje węgla, których przeznaczenie się różni. JSW jest producentem tego pierwszego. Założenia analityków giełdowych co do średniej ceny koksu w najbliższych kwartałach na 170$ (przy obecnych ponad 300$) są dla mnie nieracjonalne. Zakładam, że cena koksu utrzyma się powyżej 300$ przez co najmniej pół roku co powinno się przełożyć na zyski spółki a w konsekwencji na wzrost kursu akcji. 

Podsumowanie
Mimo, że rok 2022 zapowiada się na dość wymagający czy to za sprawą pandemii, wzrostu cen energii czy inflacji udało się znaleźć Spółki, które powinny dać zwiększać zyski. Oprócz tych 3 wymienionych mam jeszcze kilka spółek czy to w prywatnym portfelu czy na liście obserwowanych, których kursy akcji powinny być wyżej niż w 2021 roku. Na koniec roku sprawdzimy czy moje typy się sprawdziły 🙂
A Wy jakie macie typy na nadchodzący rok? Napiszcie swoje propozycje w komentarzu wraz z krótkim uzasadnieniem.

Wszystkie teksty na blogu to osobiste poglądy autora i nie mogą posłużyć jako dowód do żadnych roszczeń, nie stanowią też “rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

9 thoughts on “3 typy inwestycyjne na 2022 rok”

    1. Tutaj nie jestem przekonany. Podaż rękawic się znacząco zwiększyła co przełożyło się na niższe ceny wyrobów gotowych. To musi się finalnie przelożyć na niższe zyski 🙁

  1. Bumech. Owszem jest tam kapitał spekulacyjny (ale czy na mrc go nie ma ;)) ale przy obecnej sytuacji na rynku energii uważam że spółka będzie jeszcze mocno grana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *