Oto moja strategia giełdowa i plany na 2022 r.

Na początku roku przedstawiłem swoje 3 typy inwestycyjne na 2022 rok oraz podsumowałem swoje wyniki za 2021 rok. Teraz przyszedł czas na podzielenie się planem i strategią na 2022 rok. Zawsze sobie zakładam stopę zwrotu jaką chciałbym osiągnąć. Minimum to pobicie o 2-3 pkt procentowe indeksu małych spółek sWiG80. Docelowo na akcjach polskich chciałbym wykręcić 30% zysku :). Na całym portfelu biorąc pod uwagę jego defensywne składniki będę zadowolony z 12-15% zysku. Przejdźmy do poszczególnych składników mojego portfela inwestycyjnego.

Inwestycje w akcje polskie

Wzorem lat ubiegłych nadal będę szukał spółek, które mogą poprawiać wyniki i które są niedostrzeżone jeszcze przez innych. Już styczeń pokazał, że najbliższe kwartały będą obfitować w dużą zmienność, dlatego bardzo ważna będzie selekcja spółek. Docelowo chciałbym mieć od 10 do 15 spółek. Taka liczba spółek pozwala się zdywersyfikować. Z roku na rok portfel robi się coraz większy, a taka liczba spółek pozwala mi ograniczyć ryzyko. W przypadku jednej czy dwóch nie udanych wejść pozostałe mogą pokryć ewentualne straty. Nie powtórzy nam się rok 2020 i 2021 kiedy to praktycznie wszystko zyskiwało. Rosnące ceny paliw i energii a także rosnąca inflacja będą ciążyć na wynikach firm. W tym roku po raz kolejny mam zamiar wykorzystać limit na IKE i dopłacić kwotę 17 766 zł. O plusach IKE pisałem w 2020 roku —> przeczytaj tutaj 
Akcje polskie nadal będą mieć największy udział w moim portfelu, w które będę inwestował za pośrednictwem właśnie rachunku IKE i portfela ogólnego.

Zagranica

W 2021 r. liczyłem na lepsze zachowanie rynków wschodzących. Spotkało mnie rozczarowanie, głównie przez słabe Chiny. Złapałem spadający nóż kupując Alibabe. Na tym portfelu oprócz rynków wschodzących będę się skupiał na surowcach i spółkach surowcowych. Głównym moim zainteresowaniem są surowce metali szlachetnych (srebro, złoto, platyna, pallad) oraz spółki energetyczne (głównie uran).  Myślę że będą to głównie ETFy, ponieważ boję się że nie będę miał czasu na analizę pojedynczych spółek. Będę starał się wyłapać odpowiedni moment i inwestować zgodnie z sentymentem na rynku. Udział tego portfela nie przekroczy na pewno kilku procent. Nie mam na ten moment zasobów aby zasilić większą kwotą tego portfela. Mam inny pomysł na przeznaczenie środków pieniężnych o czym za chwilę. Zakupów będę dokonywać za pomocą rachunku XTB, który ma 0% prowizji od transakcji – konto możesz założyć tutaj

Zagranica – spółki dywidendowe

W 2022 rozpoczynam przygodę z dywidendami. Począwszy od stycznia co kwartał będę kupować spółki wypłacające przez wiele lat dywidendy, tzw. arystokratów dywidendowych. Będą to spółki amerykańskie i brytyjskie, które mogą się pochwalić wypłacaną od wielu lat i często rosnącą dywidendą. Celem jest otwarcie się bardziej na rynki zagraniczne i budowanie swoistego „snowball”. W skrócie polega to na tym, że wypłacane dywidendy są ponownie reinwestowane co w długim terminie pozwala osiągnąć pokaźne sumy. Tak jak pisałem, Polska stanowi 0,1% światowych rynków a nasza polska złotówka (PLN) jest dla światowej finansjery walutą egzotyczną. Chciałbym po prostu zdywersyfikować się majątkowo poprzez posiadanie aktywów w innych walutach, w dolarach amerykańskich (USD) i funtach brytyjskich (GBP). W ten sposób uniezależnię się  po części od tego co się będzie działo w naszym kraju i naszą złotówką. Przykładem co się może stać z walutą jest lira turecka, która teraz szoruje po dnie. Ostatnim długoterminowym celem  jest zbudowanie takiego portfela, który będzie  poprzez wypłacane dywidendy „płacił” w przyszłości za moje utrzymanie a przynajmniej finansował choć część wydatków bieżących. Zakupów będę dokonywał głównie przez Interactive Brokers – konto możesz założyć tutaj oraz w XTB.

Obligacje korporacyjne

Duża zmienność i rosnące stopy procentowe sprawiły, że zacząłem przyglądać się obligacjom korporacyjnym. Wybieram takie, które mają zmienne oprocentowanie, dzięki czemu przy każdej podwyżce stóp procentowych przez NBP z zysk uzyskiwany z odsetek się powiększa. Obligacje kupuję głównie za pośrednictwem konta IKZE, dzięki czemu nie płacę podatku od zysków i wypłacanych odsetek – szerzej pisałem o tym tutaj.
Mam zamiar zwiększać zaangażowanie poprzez wykorzystanie limitu wpłat na IKZE – w 2022 roku jest to 7 106,40 zł

Kryptowaluty

W 2021 roku zainwestowałem pierwsze środki w kryptowaluty. Niewiele osób jeszcze kilka lat temu powiedziałoby, że będziemy je traktować jako kolejne aktywo. Inwestuje w nie za pośrednictwem Binance – konto możesz założyć tutaj. W tym roku nie zamierzam zwiększać zaangażowania, zostaje z tym co mam. W przypadku dużych wzrostów (czytaj nowe rekordy) będę się skracał.  

Pozostałe

Jeśli chodzi o kwestie pozostałe to również mam kilka postanowień/celów. W przypadku bloga mam zamiar publikować więcej treści. Na pewno będę chciał pisać bardziej systematycznie niż to było w roku ubiegłym. Jednym z pomysłów jest dzielenie się z Wami wynikami portfela co kwartał. Będzie to raczej krótkie podsumowanie jak zmieniły się stopy zwrotu/udział kwartał do kwartału poszczególnych klas aktywów niż rozbudowane podsumowanie jakie zrobiłem na koniec roku. Mam jeszcze kilka osobistych celów, m. in. przeczytanie kilku książek, które od dawna mam na liście 🙂 .

Nauczony doświadczeniem pewnie nie jedno nas zaskoczy w tym roku, inflacja konflikt Rosja-Ukraina, Covid. Takie niespodziewane sytuacje sprawiają, że trzeba reagować natychmiast. Dlatego też powyższe traktuje jako pewną bazę, założenia inwestycyjne a co przyniesie los, zobaczymy. Jedno jest pewne, będzie ciekawie 😀

Aby być na bieżąco zachęcam do polubienia mojej strony na facebooku – kliknij tutaj.

Wszystkie teksty na blogu to osobiste poglądy autora i nie mogą posłużyć jako dowód do żadnych roszczeń, nie stanowią też “rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

9 thoughts on “Oto moja strategia giełdowa i plany na 2022 r.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *