[Akcja spekulacja] strata 18,5% na spółce biotechnologicznej Pure Biologics SA

   W tym artykule podzielę się z Wami tym razem nieudaną transakcją, na której straciłem ponad 18%.
W spekulacyjnych zagraniach tak bywa, że nie każda transakcja kończy się sukcesem. Straty również chce opisywać co pozwoli mi wyciągać wnioski. Oby było ich jak najmniej 😉

O spółce PURE BIOLOGICS SA

   Pure Biologics  to firma biofarmaceutyczna koncentrująca się na odkrywaniu i rozwijaniu leków biologicznych oraz opracowywaniu terapii pozaustrojowych. Działa w obszarze immunoonkologii, autoimmunologii oraz neurologicznych chorób rzadkich, prowadząc badania z wykorzystaniem własnych, opatentowanych platform technologicznych do selekcji cząstek aktywnych – przeciwciał i aptamerów. Spółka obecnie koncentruje się na rozwoju dwóch strategicznych projektów lekowych w obszarze onkologii – PB003 i PB004 – które są w fazie badań na zwierzętach, a także aptamerowym projekcie PB103, dla którego powołała osobną spółkę celową Doto Medical.

Pure Biologics zadebiutowała na rynku NewConnect pod koniec 2018 roku a w grudniu 2020 roku Spółka przeniosła notowania na rynek regulowany GPW.

Założenia

   W grudniu Spółka przeprowadziła emisję akcji, w której pozyskała 19,2 mln zł brutto. W  grudniu 2022 w przyspieszonej księdze popytu (ABB) Spółka wyemitowała łącznie 960 tyś akcj w cenie 20 zł za sztukę. Była to cena znacznie poniżej kursu po jakich była notowana spółka w efekcie czego kurs runął po tej informacji z poziomu 35 zł

Źródło: stooq.pl

   Następnego dnia kupiłem pierwszy pakiet akcji Pure po 26 zł. Kolejnego dnia, tj. 16 grudnia kurs spadał dalej dlatego kupiłem kolejną partię akcji. Nie wiedziałem do końca jak się zachowa kurs, dlatego postanowiłem kupować akcje małymi paczkami. I tak kolejne akcje kupiłem po 22 zł. To co chce podkreślić to to, że od początku traktowałem Pure jako wejście spekulacyjne. Liczyłem, że rynek przetrawi emisję i kurs zaliczy solidne odbicie. Nie zamierzałem trzymać spółki dłużej niż 2-3 miesięce. Nie przeprowadziłem gruntownej analizy fundamentalnej co w przypadku Spółek z branży biotechnologicznej jest bardzo trudne i nie wiem czy wgl realne. Trudno oszacować czy dana cząsteczka czy lek będzie skuteczny czy też nie. Wiedziałem, że kurs może długi czas oscylować w okolicy 20-23 zł, dlatego trzeci większy zakup miałem zaplanowany na 20 zł czyli po cenie po jakiej zostały objęte akcje nowej emisji. Fundusze, które kupiły akcje po 20 zł mogły łatwo zrealizować zysk na tych akcjach. Bowiem sprzedaż akcji po nawet 22 zł daje im już 10% zysku. Dla instytucji obracających milionami złotych jest to świetna okazja. Jeszcze w lutym 2023 dokonałem niewielkiego zakupu po 22,30 zł.
   Celem była sprzedaż akcji w momencie wzrostu kursu do 29-30 zł co dałoby zysk na poziomie 20-25%. Kurs kilka razy odbijał od 26 zł.

  Pure Biologics rozpoczyna przegląd opcji strategicznych

   W piątek 17 lutego wieczorem Spółka poinformowała, że rozpoczyna przegląd opcji strategicznych w celu optymalizacji kosztów bieżących i źródeł finansowania kluczowych projektów przeznaczonych do dalszego rozwoju.

Romuald Harwas, Wiceprezes Zarządu Pure Biologics powiedział:

– Nasze potrzeby gotówkowe na lata 2023-2024 określamy na 70-110 mln zł w zależności m.in. od tego, ile ostatecznie środków trafi do Spółki ze źródeł dotacyjnych oraz postępów w projektach, które naturalnie determinują poziom kosztów dalszego rozwoju. Środków na rozwój planujemy poszukiwać zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podtrzymujemy również, że w II kw. br. – po uzyskaniu większej liczby danych z faz przedklinicznych PB003 i PB004 – planujemy zintensyfikować rozmowy z potencjalnymi partnerami, celem komercjalizacji jednego z projektów.

   Spółka na dzień 17 lutego była warta 70 mln zł a w komunikacie Zarząd podał, że chcą pozyskać od inwestorów jeszcze od 70 do 110 mln czyli 1,5 razy więcej niż są sami warci! Zarząd stracił w oczach wielu inwestorów ponieważ 2 miesiące wcześniej przy emisji akcji nic o tym nie wspomnieli, że będą potrzebne kolejne emisje co nie jako można uznać za nie do końca uczciwe podejście do inwestorów. 
   W grudniu cena nowych akcji wyniosła 20 zł, dzięki czemu pozyskali ponad 19 mln zł. Już wtedy inwestorzy wymusili na Spółce spore dyskonto względem ceny rynkowej (było 35 zł). Mało prawdopodobnym jest, że Zarządowi uda się uzyskać podobną cenę przy dużo wyższych potrzebach finansowych. 
   Mówiąc krótko założenia się nie spełniły i pojawiły się informacje cenotwórcze negatywnie wpływające na kurs, dlatego też w poniedziałek sprzedałem wszystkie akcje na otwarciu giełdy po 19,50 zł co dało stratę na poziomie około 18,5%. Ze względu na spore ryzyko takie pozycje stanowią maksymalnie 2-3% portfela akcyjnego i nie było inaczej także w tym przypadku. Strata nie nie wpłynęła mocno na cały portfel. Generalnie uważam, że pozycja była prowadzona dobrze a „czarny łabędź” jaki się wydarzył spowodował sprzedaż akcji ze stratą. Biotechnologia to specyficzna branża i bardzo kapitałochłonna, więc częste emisje akcji w celu pozyskania środków pieniężnych na dalszy rozwój nie są czymś niezwykłym. W przypadku Pure trudno było przewidzieć, że Zarząd po dwóch miesiącach „zorientuje się”, że pieniędzy zebranych podczas emisji jednak nie wystarczy.

Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś się jakoś odwdzięczyć możesz postawić mi kawę za pomocą poniższego linka:

Postaw mi kawę na buycoffee.to


#Akcja spekulacja

   Polecam moje poprzednie wpisy z serii #Akcja spekulacja:
[Akcja spekulacja] 27% zysku w jeden dzień na JSW
[Akcja spekulacja] 8% zysku w jeden dzień czyli jak wykorzystałem nieefektywność rynku

[Akcja spekulacja] Jak zarobić na giełdzie 15% w tydzień ?

Polecam moje poprzednie artykuły:
[Akcja spekulacja] 27% zysku w jeden dzień na JSW
Odbierz darmową akcję za założenie bezpłatnego konta w XTB

Moja strategia giełdowa i plany na 2023 r
Podsumowanie portfela inwestycyjnego za rok 2022
3 typy inwestycyjne na 2023 rok

2 thoughts on “[Akcja spekulacja] strata 18,5% na spółce biotechnologicznej Pure Biologics SA”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *