Długo nie pisałem za co przepraszam. Zatrzymały mnie sprawy najpierw zdrowotne a później zawodowe. Sporo osób pisało do mnie kiedy będzie następny artykuł czy podsumowanie. Za wszystkie wiadomości i komentarze dziękuje 🙂 .
Tym wpisem postaram się krótko przedstawić stan moich inwestycji na dzień 30 listopada 2023 roku. I kwartał podsumowałem we wpisie: Wyniki portfela inwestycyjnego po I kwartale 2023 roku
Wyniki – portfel po 11 miesiącach osiąga zysk 8,06%
Minione 11 miesięcy to był istny rollercoaster. Portfel na koniec lipca miał stopę zwrotu na poziomie +20%, w sierpniu było to ponad +16%, żeby we wrześniu spaść do poziomu +6,4%. Kwartalnie wygląda to tak:
Listopad zamknąłem z zyskiem 8,06% co jest wynikiem słabym patrząc na wyniki indeksów giełdowych, np. polskich. Udział i wyniki poszczególnych aktywów na dzień 30 listopada wygląda następująco:
Podsumowując, portfel wykazuje ogólny wzrost na dzień 30 listopada 2023 roku. Największy wzrost odnotowano w przypadku kryptowalut, a największy spadek w akcjach dywidendowych zagranicznych. Portfel skoncentrowany głównie na polskich akcjach notowanych na GPW stanowi kluczowy element inwestycyjny, reprezentujący około 72% całości portfela. Ta dominująca pozycja sprawia, że zachowanie polskich akcji ma decydujący wpływ na ogólną stopę zwrotu generowaną przez portfel.
Kryptowaluty
Stanowią niewielki, ale istotny komponent portfela, generując znaczący wzrost o 68,34%. To dodatkowe źródło zysków, jednak ich udział nie jest dominujący. Krypto stanowią obecnie ponad 4% portfela. Zysk jest imponujący i to mimo tego, że złotówka umocniła się do dolara.
Większość mojego portfela stanowią Bitcoin oraz Ethereum oraz projekt gamingowy Nakamoto Games, który kupowałem w ICO z tego co pamiętam po 0,15 USD (na dzień publikacji artykułu cena to już ponad 2 USD) :).
Zgodnie z Moja strategia giełdowa i plany na 2023 r w kolejnych kwartałach kupowałem kryptowaluty głównie z TOP100 pod względem kapitalizacji.
Akcje polskie
Rok dla polskich spółek jest rewelacyjny. Indeks WIG20 zyskał 27,29%, średnie spółki z mWIG40 36,90% a małe z sWIG80 zyskały 25,58%. Szeroki indeks spółek WIG zyskał 32,86%.
Mój portfel akcji zyskał do tej pory jedynie 5,79%, więc przegrałem sromotnie ze wszystkimi indeksami GPW. Ten rok nie mogę zaliczyć do udanych. Miałem kilka mniej udanych transakcji oraz nie spełniły się moje wszystkie scenariusze pod które kupowałem akcje poszczególnych spółek.
Niezmiennie od kilku kwartałów główną pozycją mojego portfela jest VOTUM SA, o którym pisałem również w artykule 3 typy inwestycyjne na 2023 rok. GETIN oraz BIG CHEESE STUDIO również znalazły się w tym artykule dlatego zachęcam do przeczytania. W przypadku GETIN założenia, o których pisałem w swoich typach się zrealizowały. W momencie ogłoszenia propozycji ekstra dywidendy dokupiłem akcji (przez co wzrósł udział i zmniejszył się zysk na pozycji ). W przypadku BCS scenariusz się nie sprawdził i kurs runął i jest obecnie na rocznych minimach. Z fajnego zysku zrobiła się 34% strata. Spółka ma mocne IP w postaci Cooking Simulator, co w przypadku gamingu nie jest normą, więc czekam na uporządkowanie w spraw w spółce i na lepsze czasy. Część spółek w trakcie roku wypłaciła dywidendy, więc realna stopa zwrotu jest wyższa.
W ciągu jednego tygodnia 4 spółki zaliczyły dwucyfrowe spadki, o których pisałem na twiterze (zachęcam do obserwowania) i zdemolowały portfel. Do poszczególnych spółek i transakcji wykonanych w trakcie roku odniosę się na początku roku kiedy będę podsumowywał rok 2023 dlatego już teraz zachęcam do polubienia moich social mediów.
Portfel swoje minimum miał w marcu kiedy zysk wynosił 3,51% a swój szczyt +25,46% osiągnął w lipcu. Jak widać wrzesień był tragiczny dla portfela na co miały wpływ czynniki głównie fundamentalne. Zysk z ponad 20% spadł do niecałych 6% na koniec listopada. Jak wcześniej pokazałem stopy zwrotu dla polskiej giełdy wynoszą od 25% do 33% w zależności od indeksów dlatego mój dotychczasowy wynik jest rozczarowujący. Raczej niemożliwym jest, abym w miesiąc dogonił indeks sWIG80.
Akcje zagraniczne
Konto prowadzone w dolarach amerykańskich ma udział ponad 1% w całym portfelu. Do listopada ta część inwestycji jest osiągnęła 2,41% zysku (w PLN). W USD zysk wynosi ponad 13% ale umocnienie się złotówki zniwelowało zysk wynikają ze wzrostu poszczególnych pozycji. Inwestuje tutaj głównie poprzez ETFy w rynki emerging markets np. Chiny. Mam również ekspozycje na uran, który w tym roku daje naprawdę fajne stopy zwrotu.
Akcje dywidendowe – zagraniczne
W artykule Oto moja strategia giełdowa i plany na 2022 r. z początkiem stycznia 2022 zacząłem budować portfel spółek dywidendowych z USA oraz UK. W Moja strategia giełdowa i plany na 2023 r również uwzględniłem spółki dywidendowe.
Skupiam się na spółkach, które nieprzerwalnie od co najmniej kilku lat wypłacają rosnącą dywidendę. Jest to początek drogi i zdaje sobie sprawę, że budowa takiego portfela to proces długotrwały. Zgodnie z założeniami na początek każdego kwartału wpłacam kupione waluty obce na rachunek maklerski. W tym roku są to mniejsze kwoty niż w 2022 roku ze względu inne wydatki. Udział na dzień 30 listopada wynosi ponad 5%. Ta część portfela wygenerowała przeliczając na polskie złotówki stratę na poziomie 7,54%. Głównie jest to zasługa umocnienia naszej waluty do dolara amerykańskiego oraz brytyjskiego funta. Szczegółowe portfolio spółek przedstawię w podsumowaniu rocznym
W ramach dywersyfikacji walutowej oraz geograficznej część kapitału chce lokować w walutach obcych i poza polską giełdę. Polska narażona jest na różne sytuacje, np. trwająca wojna za naszą granicą, wysoka inflacja. O innych moich przemyśleniach pisałem w artykule Czy warto być inwestycyjnym patriotą? Home bias – kosztowny błąd inwestorów?
Zgodnie z moją strategią co kwartał kupuję waluty obce, więc jeśli macie jakieś ciekawe spółki dywidendowe z rynku amerykańskiego to podzielcie się w komentarzu
Obligacje skarbowe
Ekspozycje na obligacje mam przez fundusz inwestycyjny Rockbridge Lokata Plus. O tym funduszu zrobiło się bardzo głośno kiedy w październiku tracił około 30% w skali roku. To bardzo dużo jak na fundusz papierów dłużnych i tym bardziej posiadający w nazwie „Lokata Plus”. Wszystko przez stosowaną przez fundusz dźwignię dzięki czemu z około 140 mln zł mieli ekspozycje obligacje na obligacje o wartości ponad 1 mld zł! Tak naprawdę trudno powiedzieć jak oni to robią ale trzeba przyznać, że liczby robią wrażenie bo od dołka zrobili zysk na poziomie 50% w kilka miesięcy. Jak na obligacje skarbowe jest to wynik ogromny. W trakcie roku fundusz zmienił politykę inwestycyjną i zrezygnował z dźwigni i stał się standardowym funduszem dłużnym
Wcześniej miałem fundusz inwestycyjny NN Obligacji, ale postanowiłem zmienić go na coś bardziej agresywnego. Na ten moment udział wynosi ponad 1% a stopa zwrotu to prawie 11,15%.
Obligacje korporacyjne
Obligacje stanowią obecnie około 8,34% portfela a zysk od początku roku to ponad 10,48%. Całkiem dobry zysk, który przy słabym wyniku części akcyjnej lekko podniósł ogólny wynik portfela. Obecnie posiadam obligacje takich spółek jak: COGNOR, GHELAMCO INVEST, CAVATINA HOLDING, MARVIPOL, DEKPOL, MCI CAPITAL, PCC EXOL.
Lokaty/gotówka/waluty
Wszystkie środki staram się inwestować na rynkach, więc lokaty nie są w kręgu moich zainteresowań 😉 . Gotówka na rachunkach maklerskich stanowi kilka % i w każdej chwili może zostać wydana na zakup akcji. Największą część stanowi polski złoty ale mam też „parę wolnych groszy” w dolarze amerykańskim i funcie brytyjskim wynikjący głównie z wpływu z dywidend jakie Spółki wypłaciły w tym roku.
PPK – pracownicze plany kapitałowe
PPK to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania wchodzący w skład tzw. III filaru polskiego systemu emerytalnego. Jest on tworzony wspólnie przez pracownika, pracodawcę oraz państwo. Szerzej pisałem o tym w artykułach:
Czy warto wchodzić w PPK?
Czy Pracownicze Plany Kapitałowe ( PPK) zyskały czy straciły ?
Pracownicze plany kapitałowe (PPK) po roku funkcjonowania
PPK stanowią około 8,49% portfela. Ze względu na zmianę pracy PPK mam w dwóch funduszach:
– Nationale-Nederlanden DFE Nasze Jutro 2055
– PKO Emerytura 2055
Większość środków obie instytucje inwestują w rynek akcyjny, głównie w polskie spółki oraz obligacje (głównie skarbu państwa). PPK zyskały 17,69% co znacznie bije mój portfel akcyjny. PPK traktuje jako inwestycje pasywne nie wymagające ode mnie aktywności. Dodatkowo oprócz korzyści opisanych w powyższych artykułach mam ekspozycje na polską gospodarkę a głównie na spółki z WIG20, których raczej unikam (powody opisałem w artykule Dlaczego nie inwestuje w spółki z WIG20? ) a PPK ma obowiązek je kupować.
Podsumowanie
Szersze podsumowanie wszystkich moich inwestycji przedstawię na początku stycznia 2024. Z całą pewnością tego roku nie mogę zaliczyć do udanych. Liczę jednak, że grudzień pozwoli powiększyć ostateczny wynik bo wynik 8,06% bez wątpienia mnie nie satysfakcjonuje.
Podzielcie się jak u Was wygląda rok 2023 i jakie macie nastawienie do rynku w ostatnim miesiącu roku.
Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś się jakoś odwdzięczyć możesz postawić mi kawę za pomocą poniższego linka: 🙂
Polecam moje poprzednie artykuły:
Najbogatsi ludzie w Polsce vs najbogatsi ludzie na świecie 2023
Paradoks diamentu i wody
Zrób wiosenne porządki w swoich finansach!
Inflacja w Polsce już pełnoletnia i jest najwyższa od 26 lat
Upadek banku Silicon Valley Bank w USA – największe bankowe bankructwo od 2008 roku
A to jest ciekawe, do dziś nie jestem przekonany do przystąpienia do PPK, co roku składam oświadczenie o rezygnacji, a tu takie zaskoczenie. Jednak dalej mam obawy, że wszystko może się rozwalić, taka inflacja nadchodzi, ze już do wszystkiego nie mam zaufania. Jedynie lokata, na max 2-3 miesiąca 🙂