[Akcja spekulacja] 8% zysku w jeden dzień czyli jak wykorzystałem nieefektywność rynku

Rzadko piszę o pojedynczych transakcjach, zdecydowanie preferuje podsumowania moich portfeli w dłuższych okresach jak np. Moje inwestycje po I półroczu 2021 Dziś jednak chcę podzielić się z Wami transakcją jaką udało mi się wykonać we wrześniu.

PGS Software S.A. to polskie przedsiębiorstwo informatyczne założone w 2005 roku we Wrocławiu. Spółka zajmuje się produkcją oprogramowania dla przedsiębiorstw i instytucji z całego świata. Od 2008 roku spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

5 sierpnia Xebia Consultancy Services wezwało do sprzedaży akcji (czyli wycofania spółki z obrotu na GPW) PGS Software. Cenę jaką ustaliła to 15,75 zł za akcję. Pomijam tutaj rozważania czy cena jest godziwa czy nie.

Źródło: stooq.pl

Jak widać na wykresie długi czas kurs utrzymywał się w okolicach wezwania.

22 września po sesji giełdowej spółka poinformowała o zawiązaniu porozumienia przez fundusze. Instytucje posiadały razem 14,14% akcji spółki PGS Software S.A. i zobowiązały się do nie sprzedawania akcji poniżej 18 zł.
Po tej informacji dodałem spółkę do obserwowanych i postanowiłem rano obserwować otwarcie rynków. Sądziłem, że kurs wzrośnie do około 18 zł dyskontując potencjalne podniesienie ceny przez wzywającego. Kurs wzrósł do około 16,50 zł, więc postanowiłem zakupić akcję. Co ciekawe tego dnia cena dużo się nie zmieniała i spokojnie można było zająć pozycję.

Oczywiście nie było pewności, że wzywający podniesie cenę lecz bardzo często tak się dzieje i nie było inaczej także w tym przypadku. Tego samego dnia po sesji 23 września XEBIA CONSULTANCY SERVICES B.V. poinformował o podniesieniu ceny do 18 zł
Sprzedałem, więc posiadane jeden dzień akcje za 17,85 zł. Zysk wyniósł 8,18%.

Ta transakcja jest przykładem, że czasami rynek nie jest do końca efektywny. Oczywiście sytuacja mnie trochę zaskoczyła bo nie spodziewałem się tak szybkiego podniesienia ceny, liczyłem że potrwa to kilka dni. Warto śledzić rynki bo czasami można znaleźć fajne okazje do szybkiego zarobku. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie wszystko musi pójść po naszej myśli i musimy być gotowi na stratę czy mniejszy zysk 😉

 Jeśli podobał Ci się wpis i chciałbyś się jakoś odwdzięczyć możesz postawić mi kawę za pomocą poniższego linka 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *