Podsumowanie inwestycji na giełdzie 2020.

Ten wpis powinien pojawić się w styczniu. Niestety brak czasu spowodował, że artykuł pojawia się z opóźnieniem. W dzisiejszym wpisie podsumuje moje inwestycje na giełdzie w 2020 roku. Podobne podsumowanie zrobiłem na I półrocze Jak wyglądają moje inwestycje na GPW po pierwszym półroczu 2020 roku?

Po COVID-owych zawieruchach przyszedł czas na zyski

Pierwsze półrocze jak czytaliście wyżej zakończyłem zyskiem 22,68%. Nic dziwnego, że miałem pozytywne nastawienie do giełdy i miałem ochotę na więcej 🙂

Źródło: Opracowanie własne

13 marca mój portfel pokazywał 42,77% straty by nieco po ponad 5 miesięcach później portfel osiągnął maksimum 61,52% zysku!
Jak widać na wykresie zysk do końca roku spadł o połowę 🙁
Na spadek miały wpływ m. in. korekta na spółce CRJ czy zamieszanie w Aqautech Water oraz ogólnie gorszy sentyment na rynku w okresie sierpień-wrzesień. Nie obyło się również bez nieudanych zagrań spekulacyjnych o czym w dalszej części wpisu.

Źródło: Opracowanie własne

Wynik na koniec roku to 34,15% co uważam za umiarkowany rezultat. Moim benchmarkiem, do którego się porównuje to sWIG80, który nieznacznie pobiłem. Zdaje sobie sprawę, że z rynku można było sporo więcej wyciągnąć. Znam osoby, które zarobiły 100%-300%. Spółki tzw. covidowe takie jak Mercator czy Biomed Lublin dały naprawdę spore stopy zwrotu.

Transakcje zyskowne zrealizowane w 2020 roku

Źródło: Opracowanie własne

Zrealizowałem swój pierwszy cel na giełdzie nawet 2 razy czyli zrobić 100% zysku na jednej spółce 😉 Jak widać na załączonym obrazku na XTB zrealizowałem 203% zysku. Swoją drogą był to szalony rok na tej spółce. Pewnie sporo osób miało ją w swoim portfelu. Drugą spółką na której udało się zarobić ponad 100% jest Grodno. Chciałem zwrócić uwagę na PCF, które dało zarobić 60%. Niestety z powodu redukcji zapisów dostałem niewielki pakiet akcji, więc zysk nominalny jest naprawdę niewielki.

Transakcje stratne zrealizowane w 2020 roku

Źródło: Opracowanie własne

Niestety stratnych pozycji się nie ustrzegłem. Największą nominalnie stratę zrobiłem dzięki spółce KRVITAMIN. Zachciało mi się spekulacji 😉 
Wielokrotne wchodzenie i wychodzenie z inwestycji i to spory kapitałem sprawiły, że zyski się sporo zmniejszyły.
Kolejną inwestycją, której żałuje jest INTSW2035006. Jest to certyfikat ING Turbo na indeks WIG20, który zyskuje kiedy kurs akcji z WIG20 spada (short). Mam pretensje do siebie, że wcześniej nie zamknąłem pozycji, tym bardziej, że był to instrument z dźwignią. Zdecydowanie muszę popracować nad zamykaniem stratnych pozycji.

Stan Portfela na dzień 31 grudnia 2020

Źródło: Opracowanie własne

Tak prezentuje się mój portfel akcyjny na dzień 31.12.2020. Jak widać utrzymuje sporą pozycję gotówkową. Powodem były brak czasu na szukanie okazji/nowych walorów a także spodziewana korekta na rynkach światowych. Niestety pisząc to na koniec lutego wiem, że się myliłem, ponieważ indeksy zarówno w Polsce jak i na świecie zrobiły solidny rajd w górę. 

Portfel IKE
Od 2020 roku prowadzę rachunek IKE w domu maklerskim BOŚ. 
Jakie korzyści niesie taki rachunek pisałem w artykule: Co to jest IKE? Czyli jak zadbać o naszą emeryturę cz.1

Źródło: Opracowanie własne

Wszystkie powyższe spółki zakupiłem w 2020 roku. Jedynymi transakcjami jakie wykonałem na rachunku IKE to:
– kupno i ostatecznie sprzedaż Eurotel ze stratą 35%
– kupno i sprzedaż Mercatora co dało zysk 72%
Tutaj nie mam skłonności do częstych transakcji a i kapitał do inwestycji nie był jeszcze duży. Ostatecznie Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) wzrosło o 36,28%.

Podsumowanie i plany na 2021
Na portfelu akcyjnym udało się wypracować zysk na poziomie 34,15% a na rachunku IKE 36,28%. Wyniki uważam za dobre tym bardziej że to już kolejny rok z zyskiem na poziomie kilkudziesięciu procent.
Na 2021 rok planuje:
– zacząć inwestować na rynkach zagranicznych – już w grudniu zakupiłem dolary amerykańskie, które posłużą mi do inwestowania globalnie. Docelowo chciałbym mieć około 10% aktywów w rynkach zagranicznych oczywiście denominowanych w USD;
– zasilić rachunek IKE maksymalną kwotą – w 2021 roku jest to 15 777 zł;
– założyć rachunek IKZE i wpłacić maksymalną kwotę 6 310,80 zł;
– dalej się rozwijać i zwiększać swoją wiedzę i umiejętności;
– dokonywać bardziej przemyślanych transakcji – czyli mniej spekulacji/gry a więcej myślenia.

Zysk w jaki celuje w 2021 roku to 20%-25% na rachunku maklerskim oraz 15% na rachunku IKE. 
Jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne to zysk 10% będzie dla mnie satysfakcjonujący.  Skupię się przede wszystkim na ETF-ach szerokiego rynki czy ETF-y na metale szlachetne. Wezmę również pod uwagę pojedyncze spółki płacące wysokie dywidendy typu rosyjski GAZPROM.
A u Was jak wyglądał 2021 rok? Pochwalcie się w komentarzach swoimi wynikami.

Pamiętaj, że treści na moim blogu są tylko moimi osobistymi poglądami i nie stanowią “rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Nie próbuj kopiować moich działań bez refleksji i pamiętaj, że sam podejmujesz decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

3 thoughts on “Podsumowanie inwestycji na giełdzie 2020.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *