Facto debiutuje w Polsce – włoski bank oferuje 4% na lokacie !

Początek działalności BFF Banking Group związany był z branżą farmaceutyczną (wcześniej nazywał się Farmafactoring). W roku 2013 firma otrzymała od włoskiego nadzoru licencję bankową i od tamtej pory oferuje również depozyty, które są jednym ze źródeł jej finansowania.
W naszym kraju firma obecna jest od kilku lat i oferuje faktoring oraz finansowanie firm z sektora ochrony zdrowia oraz samorządu.
Teraz włoski BFF Banking Group otwiera oddział banku w Polsce i wprowadza na rynek produkt Facto, czyli lokaty terminowe dostępne on-line. Co ciekawe Bank nie tylko nie posiada żadnego oddziału stacjonarnego, do którego możemy się udać, ale nawet infolinii. Jedyna forma kontaktu jaka nam pozostaje to wypełnienie formularza kontaktowego i oczekiwanie na kontakt ze strony banku. Otwarcie rachunku depozytowego wymaga m.in. przesłania zdjęcia lub skanu dowodu osobistego oraz wysłania przelewu weryfikacyjnego z innej instytucji bankowej. Cały proces odbywa się online.

Do 18 października Bank Facto proponuje następujące promocyjne stawki na lokatach (minimalna kwota 5 tys. zł):


Oprocentowanie wszystkich lokat jest stałe, a zerwanie umowy przed terminem powoduje, że nie otrzymamy żadnych odsetek.


CZY NASZE PIENIĄDZE SĄ BEZPIECZNE?

Osoba rozważająca ulokowanie środków w tym banku zada sobie na pewno pytanie czy pieniądze są w jakiś sposób zabezpieczone. Odpowiedź jest twierdząca. Depozyty gwarantuje włoski Fundusz Ochrony Depozytów Międzybankowych, czyli odpowiednik polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ochroną objęte – podobnie jak w Polsce – są oszczędności do 100.000 euro, czyli obecnie jakieś 438.000 zł.. Włoski fundusz gwarantujący depozyty zapewnia, że zwraca środki w ciągu 15 dni.

 

CZY WARTO OTWORZYĆ LOKATĘ FACTO?

Jedyną sensowną opcją do rozważenia jest lokata na 12 miesięcy oferująca oprocentowanie 2,85%. Lokaty na dłuższy termin na pierwszy rzut oka wyglądają okazale (3,6% oraz 4%), ale nie wiem czy warto zamrażać pieniądze na tak długi okres w banku, który działa w Polsce od kilku dni. Trzeba również pamiętać, że w przypadku zerwania lokaty wcześniej nie dostajemy żadnych odsetek. 

Na krótszy okres nie warto, ponieważ oprocentowanie lokat odpowiednio 2% oraz 2,2% przebija konto oszczędnościowe Profit w Banku Millenium z oprocentowaniem 2,7%, z którego sam korzystam. Nie dość, że mam wyższe oprocentowanie, to raz w miesiącu mogę wypłacić pieniądze z konta bez utraty odsetek. Tutaj pisałem o tym koncie oraz trwającej promocji, dzięki której nowy klient może łatwo zgarnąć premię w wysokości 200 zł. ——-> LINK
Trzeba się spieszyć bo promocja trwa do 25 września.

Osobiście staram się nie zakładać lokat trwających dłużej niż rok. Wolę mieć środki pod ręką, dlatego preferuje konta oszczędnościowe lub lokaty krótkoterminowe. Jeśli miałbym się na coś zdecydować  wybrałbym lokatę 12 miesięczną. Zniechęca mnie model działania banku, czyli tak zwany paszport europejski (ograniczona rola KNF), brak historii w Polsce, ubogi support oraz włoski BFG.

A jakie jest Wasze zdanie ? Skorzystacie z oferty banku Facto ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *